Zaskakująca pogoda w Polsce. Nad Polską jednocześnie zima i późna wiosna. Zobacz gdzie będzie ciepło

Pogoda
Zaskakująca pogoda w Polsce. Nad Polską jednocześnie zima i późna wiosna. Zobacz gdzie będzie ciepło
Zdjęcie ilustracyjna/Pixabay/mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)
Prognoza pogody na poniedziałek

Na naszych oczach realizuje się właśnie scenariusz, który jeszcze kilka dni temu stał pod sporym znakiem zapytania: rusza spływ zimnych mas powietrza ze wschodu! Czy po kilku dniach z wartościami przekraczającymi 15 stopni na plusie, wraca właśnie zima?

Zimna północ, ciepłe południe. Chmur nie zabraknie, ale są szanse na rozpogodzenia

Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że poranek może zaskoczyć dość niskimi temperaturami na północy i w centrum kraju. "Bąbel ciepła", który zawdzięczamy ciepłym masom powietrza z południa, wciąż będzie bronił się w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Górnym Śląsku, jednak fakty są nieubłagane: rusza ochłodzenie!

 

WXCHARTS, opracowanie własne

Najzimniej będzie:

  • na Podlasiu,
  • na Warmii i Mazurach,
  • na Pomorzu Gdańskim,
  • na Mazowszu,
  • w województwie kujawsko-pomorskim.

W tych regionach od 2 do 5 stopni na plusie. W tym samym czasie na południu 12-13 kresek powyżej zera. Na północ od linii tworzonej przez Wrocław – Opole – Katowice – Kraków i Rzeszów, gęste chmury piętra niskiego. Spodziewamy się też opadów deszczu na Kielecczyźnie, ziemi łódzkiej i w województwie lubelskim. 

Strefa wolna od chmur będzie się powiększać, ale kontrast termiczny może przekroczyć 13 stopni

Podział Polski na część zimną (północno-wschodnią) i ciepłą (pasmo województw południowych) wciąż będzie obowiązywać. W czasie, gdy na Górnym Śląsku i w Małopolsce będziemy cieszyć się 16 stopniami na plusie i piękną, bezchmurną aurą, na północy słupki rtęci wyhamują przy +2 kreskach powyżej zera! 

 

Strefa zachmurzenia ani drgnie, jednak rysują się pewne szanse na kilka słonecznych chwil na ziemi świętokrzyskiej oraz na Pomorzu Gdańskim. Deszczowy front powoli będzie się wypełniał, jednak mieszkańcy ziemi łódzkiej i Mazowsza zdecydowanie powinni wziąć ze sobą parasole. Co ciekawe, nie możemy wykluczyć nawet przelotnych opadów śniegu na Podlasiu, jednak trzeba tutaj postawić duży znak zapytania.

Zimny wieczór i noc w niemal całym kraju. Nie zabraknie deszczu i… rozpogodzeń!

Krótko po zachodzie słońca zimne masy powietrza z północy i wschodu zaczną zyskiwać przewagę w pogodzie. W niemal całej Polsce słupki rtęci wyhamują między 1 a 3 stopniami powyżej zera. Tylko na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu cieplej: od 6 do 8 kresek. W Tatrach lokalnie do jednego stopnia na minusie. 


Nie zabraknie chmur, ale i miejsc, gdzie będziemy mogli cieszyć się całkiem niezłą, bezchmurną aurą:

mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

Ładna pogoda w pasie nadmorskim oraz na Kujawach, Kaszubach i w północnej Wielkopolsce. Pogodnie także na pograniczu śląsko-małopolskim oraz na Podkarpaciu. Intensywne opady deszczu zwłaszcza na Opolszczyźnie, Kielecczyźnie oraz na Mazowszu. Nie możemy wykluczyć, że na krańcach wschodnich opad przejdzie w deszcz ze śniegiem. 


Czy to tylko pożegnanie zimy czy raczej epizod, który może zmienić pogodę w Polsce na dłużej? W tej chwili należałoby raczej stwierdzić, że czeka nas ochłodzenie. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie