Komisja Europejska ukarała Apple. Firma musi zapłacić ogromną grzywnę

Biznes Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Komisja Europejska ukarała Apple. Firma musi zapłacić ogromną grzywnę
Picryl/Public Domain
Ogromna kara dla firmy Apple

Komisja Europejska nałożyła na firmę Apple ogromną karę. Chodzi o monopolistyczne działania i nieuczciwą konkurencję wobec Spotify. Grzywna wynosi ponad 1,8 miliarda euro, jednak amerykańskie przedsiębiorstwo nie zgadza się z decyzją Komisji i zapowiedziało złożenie apelacji.

Decyzja Komisji Europejskiej zapadła w związku ze skargą złożoną w 2019 roku przez szwedzki serwis Spotify. Chodziło o nieuczciwe ograniczanie konkurencji i faworyzowanie własnej aplikacji Apple Music. Amerykańska firma Apple miała blokować informowanie użytkowników iPhonów o tańszych dostępach do subskrypcji muzycznych poza App Store.

Apple ukarane ogromną grzywną

W poniedziałek UE nałożyła na Apple karę w wysokości ponad 1,8 miliarda euro. "Komisja stwierdziła, że Apple nałożył ograniczenia na twórców aplikacji, uniemożliwiając im informowanie użytkowników iOS o alternatywnych i tańszych usługach subskrypcji muzyki dostępnych poza aplikacją" – napisano w oświadczeniu i podkreślono, ze takie działania są niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi.

 

- Przez dekadę Apple nadużywało swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki za pośrednictwem App Store - stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager. Komisja poleciła.

 

- Nakazaliśmy Apple usunięcie niezbędnych przepisów i powstrzymanie się od podobnych praktyk w przyszłości – dodała. 

Apple zapowiada apelację od kary nałożonej przez KE

Amerykański gigant nie zgadza się z decyzją i zapowiedział złożenie apelacji. "Decyzja została podjęta pomimo tego, że komisja nie znalazła żadnych wiarygodnych dowodów na szkody wyrządzone konsumentom i ignoruje realia rynku, który kwitnie, jest konkurencyjny i szybko się rozwija" – napisała firma w oświadczeniu cytowanym przez AFP.

 

"Chociaż szanujemy Komisję Europejską, fakty po prostu nie potwierdzają tej decyzji. W rezultacie Apple złoży apelację" - dodała firma.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie