Niespokojny weekend na granicy. Rośnie liczba nielegalnych prób przedostania się do Polski

Polska
Niespokojny weekend na granicy. Rośnie liczba nielegalnych prób przedostania się do Polski
Straż Graniczna
Straż Graniczna przekazała nowe dane z polsko-białoruskiej granicy

Rośnie liczba nielegalnych prób przedostania się do Polski z Białorusi. Straż Graniczna poinformowała, że w miniony weekend 151 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

W poniedziałek  Straż Graniczna podała dane dotyczące minionego weekendu (od piątku 1 marca do niedzieli 3 marca) na polsko-białoruskiej granicy. 

 

Przez trzy dni odnotowano 151 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Do zdarzeń doszło w rejonach placówek Straży Granicznej w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. 

 

W środę i czwartek (28 i 29 lutego) takich prób było 68.

 

W ostatnich tygodniach notowano po kilka czy kilkanaście prób nielegalnego przedostania się do Polski. W styczniu i w lutym zdarzały się dni, kiedy na granicy nie dochodziło do podobnych incydentów.

Premier zapowiada szybką modernizację zapory

W połowie lutego premier Donald Tusk poinformował, że razem z ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim podjęli decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią.

 

- Granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. Musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność - Finlandia, Polska oraz kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw - mówił Tusk.

 

Szef polskiego rządu stwierdził, że konieczne są również zmiany w prawie azylowym Unii Europejskiej, które nie jest przystosowane do kryzysu migracyjnego. 

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Nowe dane Straży Granicznej

 

Kluczowym elementem zabezpieczającym granicę z Białorusią jest metalowa zapora licząca 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości zbudowana w 2022 roku.

 

Uzupełnia ją ponad 200-kilometrowy system kamer i czujników, z którego korzystają strażnicy graniczni. 

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie