Nadleśnictwo Piwniczna. Nagrano biegające jelenie po polanie. "Czuć, że idzie wiosna".

Polska
Nadleśnictwo Piwniczna. Nagrano biegające jelenie po polanie. "Czuć, że idzie wiosna".
Facebook/Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe
Fotopułapka uchwyciła zachowanie jeleni na polanie

"Po zachowaniu jeleni, czuć, że idzie wiosna" - przekazało Nadleśnictwo Piwniczna, które podzieliło się nagraniem z tymi dzikimi zwierzętami. Fotopułapka leśników ustawiona na polanie uchwyciła beztrosko biegające jelenie. Zwierzęta te z natury są bardzo płochliwe, na wolności dożywają 15 lat.

Nadleśnictwo Piwniczna (woj. małopolskie) podzieliło się nagraniem z fotopułapki ustawionej na polanie. Kamera zarejestrowała tam ostatnio interesujące zachowanie jeleni.

 

Na zaprezentowanym nagraniu widać spokojnie stojącego samca , który moment później zrywa się do biegu i dołącza do innych jeleni. Dzikie zwierzęta nie uciekają jednak przed drapieżnikiem, lecz wesoło hasają po polanie. 

 

"Po zachowaniu jeleni, czuć, że idzie wiosna" - napisano w mediach społecznościowych nadleśnictwa. 

 

Jelenie na wolności żyją do 15 lat

Jelenie są gatunkiem, który występuje prawie na terenie całej Europy. Są zwierzętami stadnymi, mają bardzo dobry węch i słuch. Są także bardzo płochliwe.

 

Pożywienie tych dzikich zwierząt stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża, a zimą zeschnięte trawy, pączki i młode pędy drzew iglastych.

 

ZOBACZ: Pomorskie: Niezwykłe nagranie z leśnej polany. Wataha wilków poluje na jelenie

 

Jelenie żyją na wolności do 15 lat. W warunkach hodowlanych niektóre osobniki osiągają nawet 23 lata. Jelenie raz do roku zrzucają poroże. Dzieje się tak w okolicy lutego lub marca.

 

Byki i łanie jeleni osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia, ale do rozrodu przystępują zwykle samce powyżej piątego roku. Łanie rodzą pierwsze młode w wieku 3 lat. Po około 230 dniach ciąży, samica rodzi w jedno, rzadziej dwa młode, zwane cielętami.

Michał Blus / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie