Hiszpania. Maria Branyas obchodzi 117. urodziny. To najstarsza osoba na świecie

Świat
Hiszpania. Maria Branyas obchodzi 117. urodziny. To najstarsza osoba na świecie
Pixabay/Sabine van Erp
Zdj. ilustracyjne

Hiszpanka Maria Branyas w poniedziałek obchodziła 117. urodziny. Seniorka jest zapaloną pasjonatką twórczości Fryderyka Chopina. W ceremonii urodzinowej wziął udział szef rządu wspólnoty autonomicznej Katalonii Pere Aragones, który wręczył kobiecie upominki oraz pamiątkowy dyplom.

Maria Branyas mieszka od blisko ćwierćwiecza w domu spokojnej starości w katalońskiej gminie Olot. Uwielbia słuchać muzyki Chopina, którego utwory w przeszłości sama grała na fortepianie.

 

Najstarsza osoba świata urodziła się w 1907 r. w San Francisco jako córka katalońskiego dziennikarza Josepa Branyasa, który rok wcześniej wyemigrował do Kalifornii. Pobyt na obczyźnie dobiegł końca, kiedy próbujący wydawać hiszpańskojęzyczna gazetę "Mercurio" dziennikarz popadł w tarapaty finansowe.

 

Do Hiszpanii Branyas powróciła w 1915 r., wiążąc swoje życie z Katalonią, gdzie pracowała jako pielęgniarka. W wolnych chwilach grała na fortepianie. Szczególnie upodobała sobie utwory Chopina.

 

Katalonka w 1931 r. poślubiła ortopedę Joana Moreta, z którym doczekała się trzech synów oraz 11 wnucząt.

Maria Branyas obchodzi 117. urodziny. To najstarsza osoba na świecie

O Branyas stało się głośno, kiedy wraz z nadejściem pandemii koronawirusa w 2020 r. zakaziła się SARS-CoV-2. Najbliżsi kobiety spodziewali się najgorszego, gdyż choroba masowo zbierała żniwo w domach spokojnej starości.

 

Tymczasem Branyas nie tylko pokonała koronawirusa, ale również pobiła rekord najdłużej żyjącej osoby na świecie, która uporała się z Covid-19. Zdaniem medyków katalońska seniorka przeszła groźną chorobę wiosną 2020 r.

 

ZOBACZ: Francja. Zmarła najstarsza osoba na świecie. Miała 118 lat

 

Maria Branyas przewodzi liście najstarszych ludzi świata od ponad roku, kiedy 17 stycznia 2023 r. potwierdzono zgon 118-letniej francuskiej zakonnicy Lucile Randon.

pap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie