Barbara Nowacka: Większość nauczycieli otrzymało podwyżki

Polska
Barbara Nowacka: Większość nauczycieli otrzymało podwyżki
Polsat News
Minister edukacji Barbara Nowacka w Jaśle

Większość samorządów wypłaciła nauczycielom podwyżki - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka. Podczas konferencji prasowej w Jaśle polityk zapowiedziała również, że zmiany dotyczące prac domowych wejdą w życie w kwietniu, natomiast od pierwszego września obowiązywać zacznie odchudzona podstawa programowa. W najbliższym czasie ministerstwo ma przedstawić więcej szczegółów w tej kwestii.

Minister edukacji Barbara Nowacka odwiedziła w niedzielę Jasło w województwie podkarpackim, gdzie spotkała się z uczniami i nauczycielami z tamtejszych szkół podstawowych. Następnie polityk udzieliła konferencji prasowej, w której trakcie mówiła m.in. o podwyżkach dla pracowników sektora edukacji.

Podwyżki dla nauczycieli

- Większość samorządów już od pierwszego marca wypłaciła wynagrodzenia nauczycielskie zgodnie z deklaracjami rządu Donalda Tuska - oświadczyła minister. Jak dodała, wypłaty wzrosły o 30 proc. w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, z kolei u nauczycieli początkowych było to 33 proc. Przelewy miały zawierać również wyrównanie od stycznia.

 

- Obiecaliśmy nauczycielkom i nauczycielom podniesienie prestiżu ich zawodu i to się właśnie dzieje - oceniła Nowacka. Stwierdziła również, że "nauczyciel, który jest dobrze wynagradzany jest nauczycielem, który z większą ochotą i radością przychodzi do pracy (...) jest pewny, że jego państwo, jego ojczyzna też go szanują".

 

ZOBACZ: Będzie nowy przedmiot w szkole? Barbara Nowacka otrzymała wniosek

Podstawa programowa zostanie odchudzona

W trakcie konferencji prasowej minister edukacji poruszyła także kwestię podstawy programowej. Jak podkreśliła, zostanie ona odchudzona o 20 proc. W tej sprawie trwają obecnie prace, odbyły się m.in. prekonsultacje.

 

Nowacka zapowiedziała również, że w najbliższych dniach lub tygodniach ministerstwo przedstawi dokument, w którym zawarte będą szczegóły planowanych zmian.

 

Jednocześnie polityk przekazała, że na razie zmiany nie dotkną podręczników. Jak zaznaczyła, przygotowanie nowych zajęłoby około rok, a stan polskiej edukacji wymaga działań natychmiastowych.

 

Na koniec Nowacka oznajmiła, że nowe zasady dotyczące prac domowych zaczną obowiązywać w kwietniu, z kolei odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie z początkiem września.

Kajetan Leśniak / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie