Ministerstwo Przemysłu ruszyło. Ma nietypową lokalizację

Polska
Ministerstwo Przemysłu ruszyło. Ma nietypową lokalizację
Polsat News
Uroczystość powołania Ministerstwa Przemysłu

Nie w Warszawie, lecz w Katowicach powstało Ministerstwo Przemysłu, na czele którego stanęła Marzena Czarnecka. Jego uruchomienie było jednym ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej. W uroczystości inaugurującej funkcjonowanie resortu biorą udział szef MAP Borys Budka i minister finansów Andrzej Domański.

Ministerstwo Przemysłu zostało powołane w piątek (1 marca), a jego kompetencje to dział administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin". Zadania te wydzielono z Ministerstwa Aktywów Państwowych. "Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym" - uściślała kancelaria premiera w lutym, gdy rząd przyjmował odpowiednie rozporządzenie.

Ministerstwo Przemysłu powstało. Czym się zajmie?

Katowickie ministerstwo zajmie się też rozwojem oraz wykorzystaniem energii jądrowej. Marzena Czarnecka będzie odpowiadać ponadto współpracą międzynarodową, w tym w ramach Unii Europejskiej, ws. surowców energetycznych czy paliw. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - argumentowała Czarnecka.

 

Natomiast Borys Budka zauważał, że stworzenie ministerstwa jest pierwszym krokiem przed wyzwaniami, jakie stoją przed naszym krajem wokół transformacji przemysłu.

 

ZOBACZ: Krótszy tydzień pracy Polaków? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada

 

Zdaniem Andrzeja Domańskiego polska gospodarka potrzebuje silnego przemysłu, a na Śląsku jest najlepsza infrastruktura i najlepsi fachowcy. - Polska gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie ok. 3 proc., ale rząd ma ambicje, aby to tempo było wyższe - podkreślał.

Minister Marzena Czarnecka w rządzie Koalicji 15 Października od początku

Powołanie "Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku" znajdowało się na 82. miejscu na liście 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na 100 dni nowego rządu, które formacja Donalda Tuska przedstawiała w kampanii wyborczej. Później obietnice te stały się elementami programu całego gabinetu lidera KO, w skład którego wchodzą też Lewica i Trzecia Droga.

 

Marzena Czarnecka jest prawniczką, ekonomistką, nauczycielką akademicką, doktor habilitowaną nauk ekonomicznych, profesorem w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Specjalizuje się w prawie energetycznym, międzynarodowym i gospodarczym.

 

Ministrem przemysłu jest w rządzie Tuska od początku jego istnienia, czyli 13 grudnia 2023 roku. Do tej pory nie powołano jednak samego resortu, którym zaczęła właśnie kierować. Katowicka siedziba resortu znajduje się przy ulicy Powstańców, w budynku zajmowanym dotychczas przez Polską Grupę Górniczą.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie