Dywity. Wilki pod Olsztynem. Gmina organizuje spotkanie dla mieszkańców

Polska
Dywity. Wilki pod Olsztynem. Gmina organizuje spotkanie dla mieszkańców
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Gmina organizuje spotkanie na temat wilków

W miejscowości Dywity odbędzie się otwarte spotkanie na temat wilków. Władze gminy zdecydowały się na ten krok w związku z coraz częstszą obecnością drapieżników w okolicy.

Spotkanie organizowane jest przez samorząd podolsztyńskiej gminy Dywity (woj. warmińsko-mazurskie).

 

"Zainteresowanych mieszkańców zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Podczas spotkania przybliżymy zagadnienia związane z obecnością wilków w naszym otoczeniu. Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 16:00 w sali sesyjnej UG Dywity" - czytamy w mediach społecznościowych gminy.

 

Podobne zebrania były też w innych samorządach. Ich celem jest wyjaśnienie mieszkańcom, jak mają reagować na obecność wilków w sąsiedztwie.

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Browsk. Wilki odwiedziły żubry na polanie. Jest nagranie z fotopułapki

 

- Przyjedziemy do każdego samorządu, który o takie spotkanie poprosi - zadeklarowała rzeczniczka prasowa olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) Justyna Januszewicz i dodała, że tego typu spotkanie w ostatnim czasie odbyło się w Olecku.

 

- Na takim spotkaniu uczestnicy dowiedzą się nie tylko o tym, jak reagować na obecność wilków, ale też jak zgłaszać ewentualne szkody wyrządzone przez te zwierzęta - powiedziała Januszewicz.

Wilki. Gmina chce przekazać wiedzę

Rzecznik prasowy gminy Dywity Jacek Niedźwiedzki powiedział, że samorząd tej gminy wystąpił do RDOŚ o spotkanie z mieszkańcami gminy ws. wilków, ponieważ w ostatnich miesiącach mieszkańcy informowali o zdarzeniach z prawdopodobnym udziałem tych zwierząt.

 

- Na kolonii we wsi Dąbrówka Mała wilk miał zagryźć psa, podobnie twierdzili też mieszkańcy wsi Kieźliny. Nie chcemy w internecie publikować porad związanych z zachowaniem się wobec wilków, bo wiemy, że uaktywnią się i miłośnicy i przeciwnicy wilków. Chcemy dać ludziom merytoryczną wiedzę, stąd pomysł spotkania - powiedział Niedźwiedzki.

 

Populacja wilków w warmińsko-mazurskim szacowana jest na 160 osobników, ale inwentaryzacja była przeprowadzana wiele lat temu. Januszewicz powiedziała, że pojawiające się w ostatnim czasie informacje o częstszym widywaniu wilków wcale nie muszą oznaczać zwiększenia tej populacji. - Budujemy się, wchodzimy na tereny, które do niedawna były lasem. Może z tego powodu częściej widujemy wilki, może wcale nie jest ich znacząco więcej, niż było - podkreśliła.

an/ sgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie