Coraz bliżej wiosna. Mieszkańcy tych regionów zdecydowanie ją poczują

Pogoda
Coraz bliżej wiosna. Mieszkańcy tych regionów zdecydowanie ją poczują
PxHere
Prognoza pogody na czwartek, 29 lutego

Powiew zimna z północy, który mocno dawał się wczoraj we znaki mieszkańcom Pomorza to już przeszłość. Wszystko wskazuje na to, że Polska znów dostanie się w orbitę ciepłego powietrza importowanego z południa. Pierwsze zwiastuny ocieplenia odczujemy już dzisiaj.

Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że krótko po wschodzie słońca temperatura w kraju zacznie szybko rosnąć. W żadnej dzielnicy nie spodziewamy się wskazań niższych niż 4-5 st. C.

 

fot. za: WXCHARTS
fot. za: WXCHARTS

 


Najchłodniej będzie na Pomorzu Gdańskim oraz na Podlasiu. Na zachodzie i w centrum wartości zbliżone do 6-7 kresek powyżej zera. Najcieplej ba Górnym Śląsku, w Małopolsce (poza regionami górskimi) i na Podkarpaciu: tu okolice 10 st. C.

 

W niemal całej Polsce będzie to dość brzydki, pochmurny poranek. Szanse na rozpogodzenia w godzinach porannych rysują się tylko na Pomorzu Zachodnim, być może również na ziemi lubuskiej. Co warto odnotować, nigdzie nie powinno padać.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody. Duże różnice temperatur nad Polską. Niż z północy daje znać o sobie


O tym, że sytuacja w pogodzie powoli się stabilizuje, świadczy też brak ostrzeżeń meteo wydanych przez IMGW. Całkiem nieźle rysuje się też mapa zagrożeń hydrologicznych: lokalne przekroczenia występują już tylko na Odrze (na wysokości Zielonej Góry) oraz w zlewni Biebrzy na ziemi białostockiej. Biomet w całym kraju będzie korzystny.

Sporo słońca na zachodzie i południu. Są szanse na 14-15 st. C

Lokalne zamglenia i chmury piętra niskiego powoli zaczną zanikać. Wczesnym popołudniem ładną, słoneczną aurą, będą mogli cieszyć się mieszkańcy:

  • Pomorza,
  • województwa lubuskiego,
  • południowych krańców Dolnego Śląska,
  • Opolszczyzny,
  • Górnego Śląska,
  • Małopolski
  • Podkarpacia.

 

W pozostałych regionach będzie pochmurnie, jednak niektóre modele pogodowe sugerują też, że słońce na kilka chwil pokaże się na Warmii i Mazurach. Trzeba jednak postawić tutaj spory znak zapytania. Nigdzie nie powinno padać. 


Termika zaskoczy bardzo pozytywnie zwłaszcza w dzielnicach południowych:

 

fot. za: WXCHARTS
fot. za: WXCHARTS

 


Od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie, słupki rtęci pokażą od 13 do 15 stopni na plusie. W pasie centralnym okolice 10-11 kresek. Na północ od linii Szczecina – Bydgoszczy – Warszawy i Białegostoku odrobinę chłodniej: 7-9°C. Dominować będzie wiatr z południowego wschodu. Na Pomorzu Zachodnim podmuchy mogą dać się we znaki nieco bardziej, niż w innych regionach kraju.

Trochę chmur, trochę rozpogodzeń. Wyrównana temperatura w całym kraju

Po zachodzie słońca wskazania na termometrach nieco spadną, jednak daleko im będzie do przymrozków. Spodziewamy się, że uśredniona termika w całym kraju będzie zbliżona do 7-9 stopni na plusie. Chłodniej będzie na północy, a cieplej w województwach południowych. Odrobinę chłodniej tylko na Suwalszczyźnie – tam liczymy na 4-5 kresek. Podobne wartości będą notowane w Tatrach.


Na północy i w centrum nie zabraknie zachmurzenia. Dobra pogoda dla fanów astronomii rysuję się tylko na południu Polski:

 

Nigdzie nie powinno padać, chociaż z godziny na godzinę wiatr będzie przybierał na sile. Jest niemal pewne, że po rekordowo ciepłym lutym, pierwszy dzień marca również nie zawiedzie: wstępne prognozy mówią o 16 stopniach na plusie! O szczegółach opowiemy jednak w jutrzejszym newsie meteo. 

Agata Sucharska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie