Eksplozja w samolocie. Bo pasażer chciał naładować iPada

Świat
Eksplozja w samolocie. Bo pasażer chciał naładować iPada
PxHere / Zdjęcie ilustracyjne
Eksplozja na pokładzie samolotu. Pasażer chciał naładować iPada (zdjęcie ilustracyjne)

Jeden z pasażerów samolotu linii Royal Air Philippines chciał naładować iPada. Wyciągnął po to powerbanka i wtedy inni podróżni usłyszeli huk, a po chwili pokład wypełnił się kłębami gęstego dymu. Pasażerowie zaczęli uciekać, piloci natomiast byli zmuszeni do awaryjnego lądowania w Hongkongu.

Samolot Royal Air Philippines o oznaczeniu RW602 lecący w poniedziałek z Boracay do Szanghaju został zmuszony do awaryjnego lądowania na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu.

Eksplozja w samolocie. Winny powerbank

Przyczyną nagłego przerwania rejsu była eksplozja, która wywołała panikę na pokładzie. Jeden z pasażerów chciał podładować swojego iPada i podłączył go powerbanka, który po chwili wybuchł. 

 

ZOBACZ: Polacy wszczęli awanturę w samolocie. Maszyna musiała przymusowo lądować

 

Z przedniej części samolotu zaczęły unosić się kłęby dymu, które rozprzestrzeniły się na cały pokład. Niektórzy pasażerowie byli przerażeni i szybko uciekli na tył maszyny, aby uniknąć wdychania dymu.

Powerbanki zakazane w samolocie. Nie bez powodu

Piloci wylądowali bezpiecznie w Hongkongu, gdzie na miejsce szybko przybyły służby, w tym strażacy z lotniska i ekipa ratownictwa medycznego. Skutecznie uporali się oni z incydentem.

 

Po około godzinie samolot mógł wznowić podróż. W zdarzeniu nie było żadnych poszkodowanych. Ostatecznie maszyna wylądowała na lotnisku w Szanghaju z trzygodzinnym opóźnieniem. 

 

ZOBACZ: Poseł KO Paweł Kowal okradziony w samolocie. Stracił element garderoby

 

Powerbanki można zabierać ze sobą w podróż. Muszą się jednak znajdować w bagażu podręcznym. W czasie lotu - zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego - korzystanie z powerbanka jest zabronione.

 

W takich przenośnych ładowarkach znajdują się baterie litowo-jonowe. Mimo że uważa się je za bezpieczne i są wykorzystywane w milionach urządzeń na świecie, to ich użytkowanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie