Prognoza pogody na niedzielę. Temperatura zaskoczy. Wiosna w lutym

Pogoda
Prognoza pogody na niedzielę. Temperatura zaskoczy. Wiosna w lutym
Pixabay
Prognoza pogody

Ależ dziś będzie pogoda! Temperatura z pewnością zaskoczy wiele osób! Napływ ciepłych mas powietrza z południa kontynentu trwa w najlepsze. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że "lutowe upały" dotrą raczej nad Ukrainę. Na szczęście dla nas, ciepło wleje się też nad Polskę. Już dziś wskazania na termometrach będą zaskakująco wysokie – a w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej!

Dużo słońca, niewiele chmur i zanikające opady deszczu na wschodzie.


Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że czeka nas piękny, słoneczny dzień. Już od wczesnych godzin porannych spodziewamy się zaskakująco wysokich wskazań na termometrach. Zadziała tu prosta zasada: im dalej na południe i na wschód, tym będzie cieplej!

 

WXCHARTS

Najcieplej, z wartościami zbliżonymi do 8-10 stopni będzie:

  • na Podkarpaciu,
  • w Małopolsce (poza regionami górskimi),
  • na Lubelszczyźnie,
  • na ziemi łódzkiej,
  • na Górnym Śląsku,
  • w województwie opolskim,
  • w południowo-zachodniej Wielkopolsce.

Najchłodniej (choć różnice będą niewielkie), z wartościami zbliżonymi do 5-6 kresek na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu. Warto odnotować też, że w niedzielny poranek najzimniejszym pasmem górskim nie będą Tatry, a Karkonosze! Liczymy tam na zaledwie 2 stopnie Celsjusza.


Lokalne zachmurzenie możliwe tylko na Kielecczyźnie, Podkarpaciu, Podlasiu i Lubelszczyźnie. W tych regionach możliwe też zanikające opady deszczu. Niewielki front wejdzie też nad Polskę z zachodu, jednak nie przyniesie on deszczu, a jedynie obłoki piętra wysokiego. 


IMGW nie wydała żadnych ostrzeżeń pogodowych na niedzielę – to dobre wieści. Tak samo jak to, że biomet w niemal całym kraju będzie korzystny. Pogoda będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Zaskakująco wysokie wskazania na termometrach! Wiosna w lutym

Wczesnym popołudniem odzież zimowa raczej na niewiele nam się przyda – zwłaszcza jeśli mieszkamy w zaznaczonej przez na pomarańczowo strefie:

 

WXCHARTS, opracowanie własne

Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, ziemi łódzkiej, w Małopolsce i na Górnym Śląsku słupki rtęci mogą zbliżyć się nawet do 13-15 stopni na plusie! Chłodniej na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podkarpaciu – tam 8-9 kresek, podobnie jak w Wielkopolsce. Najzimniej w masywie Śnieżki i w Kotlinie Kłodzkiej oraz w Bieszczadach: 4-6 stopni.


Słońca nie zabraknie, jednak nad Polską będą przetaczały się chmury piętra wysokiego. Dają się one we znaki niemal w całym kraju:

 

mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

Faktem jest jednak, że przed nami piękna, idealna do aktywnego spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pogoda, której o wiele bliżej będzie do aury, jakiej spodziewalibyśmy się raczej od późnego marca, niż od drugiej połowy lutego. Nic, tylko korzystać! 

Pogodny wieczór i noc z całkiem wysokimi wskazaniami na termometrach

Spodziewamy się, że po zachodzie słońca słupki rtęci będą pokazywać około 4-6 stopni w całej Polsce. Odrobinę cieplej tylko na Podkarpaciu – tam okolice 8-9 kresek. Będzie to pogodna, niemal bezchmurna noc. Zachmurzenie może nasunąć się tylko nad Podlasie, jednak trzeba tutaj postawić pewien znak zapytania.


Faktem jest jednak, że nigdzie nie powinno padać. Wieczorem i w nocy może trochę mocniej wiać w Górach Opawskich, jednak w ogólnym rozrachunku, wieczór i noc będą ciepłe i pogodne. Podobnych warunków meteo spodziewamy się również w poniedziałek, jednak z jednym małym "ale": będzie jeszcze cieplej! 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie