Donald Trump triumfuje. Zapowiada "dzień wyzwolenia"

Świat
Donald Trump triumfuje. Zapowiada "dzień wyzwolenia"
AP Photo/Alex Brandon
Donald Trump

Donald Trump wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej. Były prezydent USA pokonał Nikki Haley w jej rodzinnym stanie, zbliżając się do nominacji partyjnej w listopadowych wyborach. - Dla ciężko pracujących Amerykanów 5 listopada będzie naszym nowym dniem wyzwolenia - mówił Trump.

Według wstępnych wyników Donald Trump zwyciężył w sobotnich prawyborach w Karolinie Południowej. Jak podaje BBC, Trump "łatwo" pokonał swoją rywalkę.

 

Agencja Reutera przekazała, że po podliczeniu ok. 90 proc. głosów Trump zdobył 60 proc. poparcia, a Haley 39,3 proc.

Donald Trump wygrywa prawybory w Karolinie Południowej

Tuż po ogłoszeniu przez media zwycięstwa Trump powiedział, że w wyborach prezydenckich zmierzy się z Joe Bidenem. - On niszczy nasz kraj, a my powiemy mu: "Joe, jesteś zwolniony" - dodał.

 

Haley w przemówieniu po głosowaniu pogratulowała swojemu przeciwnikowi. Jak zwróciła uwagę, 40 proc. nie oznacza, że głosowała na nią "mała grupa". - Nie rezygnuję z walki, większość Amerykanów nie pochwala ani Donalda Trumpa, ani Joe Bidena - mówił.

 

Donald Trump jeszcze przed prawyborami przemawiał przed uczestnikami waszyngtońskiej Conservative Political Action Conference. - Dla ciężko pracujących Amerykanów 5 listopada będzie naszym nowym dniem wyzwolenia - mówił o zbliżających się wyborach prezydenckich.

 

- Dla kłamców i oszustów, fałszerzy, cenzorów i szarlatanów, którzy opanowali nasz rząd, będzie dniem sądu - zapowiedział, cytowany przez CNN.

 

ZOBACZ: Donald Trump wspominał Aleksieja Nawalnego. Wskazał jeden błąd

 

Jak ocenił, po jego wygranej Amerykę czeka "jasna przyszłość". - Stoję dzisiaj przed wami nie tylko jako wasz były i mam nadzieję, że przyszły prezydent, ale też jako dumny polityczny dysydent - powiedział.

Wybory prezydenckie w USA

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada 2024 roku. O nominację z ramienia Partii Republikańskiej ubiegają się Donald Trump i Nikki Haley. Do tej pory były prezydent USA zwyciężył w stanie Iowa, New Hampshire, Nevadzie i na Wyspach Dziewiczych.

 

Kolejne starcie Trumpa i Haley odbędzie się w dniach 2-4 marca, podczas prawyborów w Michigan, Idaho, Missouri, Dystrykcie Kolumbia i Dakocie Północnej. Natomiast 5 marca w trakcie "superwtorku" zagłosuje 16 stanów.

 

ZOBACZ: Sąd nałożył na Donalda Trumpa karę. Były prezydent musi zapłacić ponad 350 mln dolarów

 

Jak zwraca uwagę BBC, w sobotę Haley ponownie zobowiązała się do rywalizacji z byłym prezydentem USA "przynajmniej" do 5 marca.

anw/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie