D. Tusk odpowiedział J. Kaczyńskiemu. "Jeśli wiesz, co mam na myśli"

Polska
D. Tusk odpowiedział J. Kaczyńskiemu. "Jeśli wiesz, co mam na myśli"
PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk

"Jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał Donald Tusk, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zarzucał, że w styczniu urodziło się mało dzieci. Premier odpowiadając zaznaczył, że "kluczowe decyzje" w tej sprawie musiały zapaść dziewięć miesięcy wcześniej.

"Podobno prezes Kaczyński stwierdził dziś, że mój rząd odpowiada za małą liczbę urodzeń w styczniu. Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w serwisie X Donald Tusk.

 

W ten sposób odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas wystąpienia w Leżajsku, gdzie prezes PiS mówił między innymi o problemach demograficznych.

Jarosław Kaczyński o kryzysie demograficznym

- Mamy za sobą pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tys. dzieci - zaznaczył Kaczyński.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński wskazał na działania rządu. "To jest misja Tuska"

 

- Do tej pory było zawsze więcej, a w tych czasach, kiedy był boom demograficzny, to dużo mniej liczna niż dzisiaj Polska, dała 800 tys. dzieci rocznie - mówił dalej. - To jest rzeczywisty problem, ale przy pomocy nielegalnej imigracji, go z całą pewnością nie rozwiążemy - dodał.

 

Jak wynika z danych przytoczonych przez forsal.pl, w grudniu 2023 roku w Polsce po raz pierwszy w historii pomiarów, urodziło się mniej niż 20 tysięcy dzieci. W całym ubiegłym roku było 272 tysiące dzieci. W 2021 roku było to 331 tysięcy, a w 2017 403 tysiące.

Jakub Krzywiecki / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie