Czesław Siekierski: Będę żądał ograniczenia Zielonego Ładu

Polska
Czesław Siekierski: Będę żądał ograniczenia Zielonego Ładu
Polsat News
Czesław Siekierski

- Będę w sposób zdecydowany wnioskował, oczekiwał, żądał ograniczenia Zielonego Ładu - mówił Czesław Siekierski o zbliżających się rozmowach w Brukseli. Szef resortu rolnictwa chce poruszyć między innymi temat ograniczenia pestycydów i kwestię obowiązku ugorowania.

- Wczoraj spotkaliśmy się na granicy z większością przedstawicieli protestujących rolników - wskazał Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej. Celem miała być analiza i ocena sytuacji.

 

Minister zaznaczył, że w niedzielę udaje się do Brukseli. - Jest spotkanie ministrów rolnictwa krajów Unii. Będę w sposób zdecydowany wnioskował, oczekiwał, żądał ograniczenia Zielonego Ładu. Wiele problemów jest rozpoczętych (trwają zmiany - red.), między innymi jeśli chodzi o poziom pestycydów, że nie ma tych ograniczeń - wskazał Sikorski.

Siekierski chce przekonać von der Leyen

- Ale też chcemy żeby ugorowanie zostało zatrzymane, żeby to zostawić na przyszłość i może nie w postaci takiej jak dotychczas (…). To jest wszystko przed nami. Oczekujemy otwartości ze strony Komisji Europejskiej. Sądzimy, że wizyta w Polsce pani von der Leyen i pana premiera Belgii, która sprawuje w tej chwili prezydencję, wizyta na Ukrainie, że otworzą nowe podejście ze strony pani von der Leyen - mówił dalej minister.

 

ZOBACZ: Protesty rolników. Komisja Europejska proponuje ustępstwa

 

W kwestii ugorowania chodzi o normę GAEC 8 przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne.

 

Siekierski wskazał również, że w czwartek mają ruszyć rozmowy ministerstwa z organizacjami rolniczymi, których celem będzie odniesienie się do protestów i ustalenie grafiku negocjacji. Resort rolnictwa będzie reprezentował wiceminister Michał Kołodziejczak.

Jakub Krzywiecki / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie