USA. Amerykanie poderwali myśliwce. Niezidentyfikowany balon nad stanem Utah

Świat
USA. Amerykanie poderwali myśliwce. Niezidentyfikowany balon nad stanem Utah
AP/Ahn Young-joon
Amerykański myśliwiec F-22

Amerykańskie myśliwce przechwyciły w piątek nad stanem Utah w zachodniej części kraju niezidentyfikowany balon. Dowództwo obrony powietrznej przekazało, że obiekt poruszał się na wysokości ponad 13 km.

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) przekazało, że obiekt okazał się "małym, niegroźnym balonem lecącym wysoko nad górzystymi zachodnimi Stanami Zjednoczonymi".

 

Obiekt został przechwycony przez myśliwce w piątek. Znajdował się na wysokości od 13,1 do 13,7 km. 

 

Piloci przekazali, że balon nie ma zdolności manewrowych i nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Pozostaje w powietrzu pod obserwacją.

 

"NORAD oświadczyło, że w dalszym ciągu współpracuje z Federalną Administracją Lotniczą w celu śledzenia i monitorowania balon" - podała agencja AP. 

Balon nie należy do innego państwa

"Wspólne dowództwo wojskowe, którego zadaniem jest obrona przestrzeni powietrznej nad USA i Kanadą, nie przekazało, skąd przybył balon, ani dlaczego przeleciał nad Utah i Kolorado" - czytamy.

 

ZOBACZ: Balony pojawiły się nad krajem. To znak nadchodzącej wojny

 

Media wskazują, że zainteresowanie tego typu obiektami w przestrzeni powietrznej wzrosło po zestrzeleniu w lutym ubiegłego roku chińskiego, dużego balonu szpiegowskiego, który przeleciał nad większością USA. 

 

Urzędnicy przekonują, że przechwycony w piątek obiekt nie należy do innego państwa. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie