Prognoza pogody. Ciepło, jak w Mediolanie. Powiew wiosny nad Polską

Pogoda
Prognoza pogody. Ciepło, jak w Mediolanie. Powiew wiosny nad Polską
Pixabay, mapy.meteo.pl
Prognoza pogody

Powiew wiosny już nad Polską. Na wschodzie tak ciepło, jak w Mediolanie, choć będzie wietrznie!

Mimo tego, że tegoroczny sezon zimowy wciąż trwa, to z dużą pewnością można stwierdzić, że raczej nie doczekamy się już siarczystych mrozów w całej Polsce. Mało tego, temperatury już teraz przypominają te, jakie znamy raczej z marca. Pogoda w sobotę pod wieloma względami będzie wyjątkowa!


Doskonale widoczny podział kraju na część chłodną i ciepłą, a na północy zanikające opady deszczu i deszczu ze śniegiem.


Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że kontrast termiczny między wschodem a zachodem będzie naprawdę spory, zbliżony do 11 stopni Celsjusza. Umowną granicą między tymi dwoma strefami będzie linia wyznaczana przez Katowice - Łódź - Bydgoszcz i Gdańsk:

 

WXCHARTS

 

 

Na zachód od niej ulokuje się pas chłodu. Możliwe, że w zachodniej części Pomorza Gdańskiego krótko po świcie wartości będą zbliżone do 1 stopnia powyżej zera. Takie wartości będą notowane na przykład w Lęborku. A już 50 km na wschód, w Gdańsku, termometry mogą pokazać nawet 9 kresek! Różnica jest więc ogromna. 


Zdecydowanie najcieplejszymi regionami Polski będą jednak:

  • Górny Śląsk (zwłaszcza wschodnia część województwa),
  • Małopolska,
  • Podkarpacie,
  • ziemia lubelska. 

 

Wszędzie tam wskazania zbliżone do 11-12 stopni nie powinny zaskakiwać. Raczej nie zanosi się na przymrozki w górach - ani w masywie Śnieżki, ani w Tatrach. Owszem, termika będzie tam nieco bardziej zbliżona do zimowej, jednak trudno będzie o ujemne wskazania na termometrach.


Będzie to pochmurny poranek. Tylko na Pomorzu Zachodnim, ziemi lubuskiej i lokalnie w Małopolsce możliwe liczne rozpogodzenia. Zanikające opady deszczu, być może deszczu ze śniegiem przejdą nad całym pasem nadmorskim. Mokry śnieg może popadać w całym paśmie Karpat, jednak ze szczególnym wskazaniem na Tatry i Beskid Żywiecki.


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed porywistym wiatrem na krańcach południowo-wschodnich. 

 

W większości kraju pogoda będzie dobrze wpływać na nasze samopoczucie. Biomet niekorzystny tylko na krańcach wschodnich: od Warmii i Mazur, przez Podlasie, Mazowsze, po ziemię lubelską i Podkarpacie. Pogoda da się też we znaki mieszkańcom regionów podgórskich. Tam aura również będzie niesprzyjająca.

Słoneczne popołudnie na zachodzie. Na wschodzie ciepło, choć pochmurnie

Jest bardzo prawdopodobne, że piękne, bezchmurne niebo rozgości się na zachodzie i w centrum kraju. Spodziewamy się, że do końca dnia chmury zostaną wyparte (lub niemal wyparte) z terenów znajdujących się na zachód od naniesionej przez nas na mapę linii:

 

mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne

 

 

Na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz w Bieszczadach możliwe zanikające opady deszczu. W pozostałych regionach pogodę zdominują chmury piętra średniego, jednak rysują się spore szanse na lokalne wypogodzenia. W innych częściach Polski padać nie powinno.


Ciepło oprze się na krańcach wschodnich, jednak przyjemne wartości przekraczające 8 stopni na plusie będziemy odnotowywać w niemal całej Polsce. Chłodniej tylko na:

  • Pomorzu Gdańskim,
  • Warmii i Mazurach,
  • Podlasiu,
  • Kaszubach,
  • Kujawach,
  • ziemi łódzkiej.

W tych regionach liczymy raczej na 4-6 kresek powyżej zera:

 

WXCHARTS

 

Wicher stopniowo będzie zanikał, choć - jak informowaliśmy wcześniej - w Bieszczadach może wiać naprawdę mocno. Warto wziąć to pod uwagę, planując górską wędrówkę. W pozostałych pasmach górskich wiatr będzie dawał się we znaki nieco mniej.

Bezchmurne niebo i niewysokie temperatury wieczorem i nocą

Po zachodzie słońca termika szybko zacznie spadać. W niemal całej Polsce spodziewamy się dość wyrównanych, zbliżonych do 3-5 stopni, wskazań na termometrach. Odrobinę cieplej będzie tylko na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku (7 stopni) oraz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - nawet do 10 kresek! 


Z godziny na godzinę strefa pięknej, bezchmurnej pogody będzie obejmowała swoim zasięgiem coraz większą część Polski. Pochmurny wieczór i noc możliwe są tylko na Lubelszczyźnie oraz w Karpatach, ze szczególnym wskazaniem na Beskid Niski i Bieszczady.


Sporo wskazuje na to, że ładna, słoneczna aura zostanie z nami na dłużej. Rysują się spore szanse na bezchmurną niedzielę. O szczegółach opowiemy jednak w jutrzejszym newsie meteo!

 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie