Wata cukrowa zakazana. W Indiach wykryto szkodliwe substancje

Świat Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Wata cukrowa zakazana. W Indiach wykryto szkodliwe substancje
AP Photo/Bikas Das
Indie zakazały sprzedaży waty cukrowej

W jednym z indyjskich stanów wprowadzono zakaz sprzedaży waty cukrowej. Ograniczenia zostały wprowadzone po tym, jak wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że w przysmaku znajdują się szkodliwe substancje. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Kolejne stany poszły w ślad za Tamilnadu i również zleciły badania. Jeśli testy dadzą podobne wyniki, wata może zostać zakazana w całym kraju.

W Indiach w stanie Tamilnadu przeprowadzono badania waty cukrowej. Wysłane do laboratorium próbki pochodziły od tzw. ulicznych sprzedawców, którzy handlowali kolorowymi smakołykami głównie w okolicy plaż. 

Wata cukrowa zawiera substancje rakotwórcze

Otrzymane wyniki jasno wskazywały, że w smakołyku znajduje się rakotwórcza substancja. Jak podaje, BBC stwierdzono obecność związku chemicznego rodaminy-B, który jest często wykorzystywany jako barwnik fluorescencyjny o różowym odcieniu. 

 

P. Satheesh Kumar specjalista ds. bezpieczeństwa żywności przyznał, że słodycze sprzedawane w mieście zostały wyprodukowane przez niezależnych sprzedawców, a nie zarejestrowane i legalne fabryki. Co więcej, przekazał, że szkodliwa substancja zawarta w wacie cukrowej "może prowadzić do raka i mieć negatywny wpływ na wszystkie narządy ciała".

Indie zakazują sprzedaży waty cukrowej

Po kilku dniach od otrzymania wyników w stanie wprowadzono zakaz sprzedaży waty cukrowej. W ślad za Tamilnadu poszły inne stany, które również zdecydowały się na przeprowadzenia badań jednego z ulubionych przysmaków dzieci. 

 

Wata cukrowa, ze względu na swój wygląd nazywana w Indiach jest buddi-ka-baal, co oznacza włosy starej kobiety. Jest bardzo popularnym smakołykiem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

 

Do tego jest bardzo łatwo dostępna. W przeciwieństwie do Polski, gdzie na ogół wata jest produkowana na bieżąco na małym stanowisku, w Indiach jest to produkt paczkowany, sprzedawany przez wiele - niekoniecznie posiadających do tego uprawnienia - osób.

 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie