Nadchodzi zmiana pogody. Temperatury zaskoczą

Pogoda
Nadchodzi zmiana pogody. Temperatury zaskoczą
Jacek Boron/REPORTER x mapy.meteo.pl
Pogoda na 22 lutego. Szykuje się zmiana. Wiemy, gdzie będzie ciepło

Na naszych oczach dokonuje się przebudowa pola barycznego nad Europą. Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że dla Polski oznacza to niewielkie ocieplenie, a następnie spore ochłodzenie. Dziś, w czwartek, rozpocznie się ten pierwszy etap: temperatura będzie rosnąć. Niestety, ale nie oznacza to, że będziemy cieszyć się piękną, słoneczną aurą.

Krótko po wschodzie słońca będzie można dostrzec spory kontrast temperaturowy między wschodnią i centralną a zachodnią częścią Polski. Na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie termometry pokażą nawet 7-9 stopni powyżej zera. 

Trudna sytuacja w górach, niewielkie szanse na rozpogodzenia na wschodzie

Najchłodniej będzie w Małopolsce, na Górnym Śląsku i na ziemi świętokrzyskiej. Tam słupki rtęci raczej nie przekroczą 3-4 stopni na plusie. W praktycznie całym paśmie Karpat liczmy na 0-2 kreski powyżej zera. W dzielnicach centralnych i wschodnich liczymy na +5°C.


Niewielki front z przelotnym opadami deszczu będzie przemieszczał się znad Czech w kierunku północno-wschodnim:

 

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne

Nie zakładamy, by opady miały wystąpić na południe od zaznaczonej przez nas na mapie linii. Mało tego, pierwsze godziny dnia mogą przynieść całkiem niezłą, słoneczną aurę na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Niestety, z godziny na godzinę chmur będzie przybywać. 


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa prognozowane ostrzeżenia:

  • przed intensywnymi opadami deszczu (dla powiatu karkonoskiego),
  • przed silnym wiatrem (dla większości Sudetów i Karkonoszy).

Niemal we wszystkich dzielnicach zachodnich i w centrum biomet będzie niekorzystny. Pogoda będzie neutralnie wpływać na nasze samopoczucie na Górnym Śląsku i w południowej Małopolsce. Biomet korzystny na ziemi krakowskiej, świętokrzyskiej, lubelskiej oraz na Podkarpaciu.

Wichury już nie tylko na południu. Temperatura zacznie szybko rosnąć

Wczesne godziny popołudniowe przyniosą jeszcze silniejszy wiatr z południa. Poza pasem dzielnic południowych wicher wedrze się też nad ziemię łódzką, być może Wielkopolskę i województwo świętokrzyskie:

 

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

Wiatr nie powinien dać się we znaki mieszkańcom:

  • ziemi lubuskiej,
  • Pomorza Zachodniego,
  • Mazowsza,
  • Warmii i Mazur,
  • Podlasia.

Ciepły wicher znad Czech i Słowacji przyniesie też tymczasowe ocieplenie, co dobrze ilustruje poniższa mapa:

 

fot za: WXCHARTS

Dość dobrze widać, że w dzielnicach południowych wartości będą dość wysokie, lokalnie zbliżone do 10 stopni powyżej zera. Można jednak przyjąć, że w całym kraju będzie to dość ciepły dzień z 7-9 kreskami na plusie. Nieco chłodniej tylko na Pomorzu Gdańskim oraz w górach, gdzie dominującym czynnikiem będzie oczywiście wicher. 


Przelotne opady deszczu wciąż będą przemieszczać się nad Wielkopolską, Mazowszem, Pomorzem, a pod wieczór również nad Warmią, Mazurami i Podlasiem. Tak jak pisaliśmy wcześniej, nie zanosi się na deszcz na wschód od linii Katowice – Kielce - Lublin. Nie oznacza to jednak, że nie będzie tam pochmurno, choć może zdarzyć się kilka słonecznych chwil.

"Bąbel ciepła" za zachodzie, bez szans na przymrozki. Wciąż będzie wiało

Późnym wieczorem w dzielnicach zachodnich będziemy notowali zaskakująco wysokie temperatury. Spodziewamy się, że wzdłuż granicy z Niemcami słupki rtęci mogą przekroczyć 10-11 stopni na plusie. Z godziny na godzinę ciepło będzie rozlewało się coraz dalej na wschód:

 

fot za: WXCHARTS, opracowanie własne

Niestety, w parze z ociepleniem pojawi się też porywisty wiatr, choć jest dość prawdopodobne, że do dzielnic zachodnich dotrze on raczej w nocy z czwartku na piątek. W górach i na południu podmuchy będą dawały się we znaki cały czas: zarówno w czwartkowe popołudnie, jak i wieczorem.


Opady deszczu stopniowo będą zanikać, jednak wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo ich wystąpienia na Dolnym Śląsku, na ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. W całym kraju czeka nas bardzo pochmurna noc, choć rysują się pewne szanse na kilkugodzinne okienko pogodowe w piątek.

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie