KPO. Donald Tusk zapowiedział uwolnienie środków dla Polski

Polska
KPO. Donald Tusk zapowiedział uwolnienie środków dla Polski
Sejm RP/Youtube
Premier Donald Tusk zapowiedział uwolnienie środków z KPO

- Wszystko na to wskazuje, że jutro, po latach zwłoki, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO - powiedział premier Donald Tusk. Deklaracja padła podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Donald Tusk podkreślił, że uwolnienie funduszy rząd zawdzięcza w dużej mierze właśnie jemu.

Czwartek w Sejmie stoi pod znakiem wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, którego Zjednoczona Prawica oskarża o łamanie prawa. Zanim posłowie zdecydowali o przyszłości ministra w Sejmie odbyła się debata. W jej trakcie głos zabrał premier Donald Tusk, który wykorzystał tę okazję, by podkreślić zasługi Bodnara, a także przekazać ważną informację.

 

- Wszystko na to wskazuje, że jutro, po latach zwłoki i po tygodniach niezwykle intensywnej pracy - głównie ministra Bodnara - wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO - powiedział premier, po czym zwrócił się bezpośrednio do ministra sprawiedliwości.

 

- Najniższe ukłony. To pańska wielka praca - stwierdził.

Polska otrzyma wkrótce środki z KPO? To nie takie proste

Dotychczas Polska otrzymała 5 mld euro (21,5 mld zł) z programu RePowerEu, stanowiącego część KPO. Te pieniądze zostały uwolnione 28 grudnia ubiegłego roku - dwa tygodnie po powołaniu nowego rządu. Fundusze zostały wynegocjowane jeszcze przez poprzednie władze, lecz niewiadomą pozostawał termin ich wypłacenia.

 

ZOBACZ: Wotum nieufności wobec Adama Bodnara. Sejm zdecydował

 

Obecnie rząd czeka na uwolnienie niemal 60 mld euro (ok. 260 mld zł) dotacji i pożyczek przewidzianych dla Polski, jednak dotychczas zablokowanych ze względu na obawy związane z praworządnością. W środę agencja prasowa Bloomberg przekazała, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma podjąć decyzję o uwolnieniu pierwszej transzy w wysokości 6 mld euro (ok. 26 mld zł).

 

Kiedy środki zatwierdzone, kolejnym krokiem będzie zgoda państw członkowskich na przekazanie środków. Dlatego faktyczna płatność może nastąpić w późniejszym terminie.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie