Premier o spotkaniu z Zełenskim. "Wyraziłem się jasno"

Polska
Premier o spotkaniu z Zełenskim. "Wyraziłem się jasno"
Polsat News
Donald Tusk odpowiedział na apel prezydenta Ukrainy

Premier Donald Tusk poinformował, że nie dojdzie do proponowanego spotkania na granicy z Wołodymyrem Zełenskim. - Wyraziłem się jasno. Jestem w kontakcie z Komisją Europejską, jest to nasze wspólne ustalenie z prezydentem Dudą (...) My w naszych relacjach symboliki nie potrzebujemy - powiedział. 28 marca odbędzie się natomiast spotkanie przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu.

- Ostatnie dni są dniami narastającego napięcia na froncie w Ukrainie - mówił premier.

 

Przekazał, że w ostatnich dniach odbył szereg spotkań z przywódcami kilku krajów. Zapewnił również o "stałym kontakcie" z prezydentem Andrzejem Dudą. - Nasza współpraca w sprawie Ukrainy jest w stu procentach zgodna - dodał. 

 

- Polityka zamieniła się w stan permanentnej narady ws. zagrożenia ze strony Rosji - kontynuował. 

Hołownia: Przeciwnik jest jeden. To Putin 

Do słów Donalda Tuska odniósł się Szymon Hołownia - Premier ma dane, którymi my w Sejmie nie dysponujemy. Jest w stałym kontakcie z ukraińskim premierem i ministrami. Rozumiem, że polski rząd ma plan zarządzenia tym kryzysem. Ten plan zajmie tygodnie. To nie jest tak, że coś, co było psute przez lata, zostanie rozwiązane szybko. Nie załatwiono spraw między innymi z tranzytem zboża. Pan premier wie, co robi i mam do niego pełne zaufanie.

 

Marszałek Sejmu przyznał, że apel Zełenskiego odebrał jako apel polityka, "który chce zrobić dokładnie to, co my - rozwiązać kryzys". 

 

- Doszło do zaognienia kryzysu, a to nie powinno mieć miejsca, bo nasz przeciwnik jest jeden i jest to Władimir Putin. Są jednak różne interesy, które trzeba rozwiązać i na tym zależy Tuskowi i Zełenskiemu. Jeśli do tego nie dojdzie, problem będzie eskalować, a to nikomu poza Putinem nie służy - podkreślił. 

Premier o proteście rolników: Mogą na mnie liczyć

- Chce podkreślić, że nie ustaję w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników. Rozmawiamy o tym nieustannie z Ukrainą i w Komisji Europejskiej - mówił Tusk. Podkreślił, że "będziemy szukać rozwiązań ochronnych dla polskich rolników". - Zarówno metodami krajowymi jak przez dalsze negocjacje z Ukrainą i instytucjami europejskimi, tak, aby negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą były jak najmniej dotkliwe. Rolnicy mogą na mnie liczyć - mówił premier na konferencji prasowej. 

 

- Na jedną rzecz nigdy się nie zgodzę - nie możemy pozwolić, aby wykorzystując protest rolników, na granicy z Ukrainą aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, kompromitują nas Polaków i protestujących - zapowiadał. 

 

- W tych dniach, w tych tygodniach ważą się losy Ukrainy. Nie muszę nikogo przekonywać, że ważą się również nasze losy. Każdy atak w przestrzeni publicznej, wsparcie narracji putinowskiej, jest zdradą stanu. My nie będziemy tego tolerowali w żaden sposób - mówił. 

 

Tusk oznajmił również, że przejścia graniczne zostaną wpisane na listę infrastruktury krytycznej. - Zabezpieczamy się na przyszłość - podkreślił.

 

Premier informował, że jego rząd jest w stałym kontakcie z ukraińskimi ministrami, a 28 marca dojdzie do spotkania przedstawicieli rządów obu państw. 

Dawid Skrzypiński / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie