Chiny. Niezwykłe zachowanie wilków w tunelach. Udało się je nagrać

Świat
Chiny. Niezwykłe zachowanie wilków w tunelach. Udało się je nagrać
Reuters
Wilcze tunele na zaśnieżonych stepach

Obfite opady śniegu w regionie Sinciang w północno-zachodnich Chinach zasypały rozciągające się tam połacie stepów. Około metrowa warstwa białego puchu nie zatrzymała zwierząt, które przemierzają dziką krainę, choć pokonanie tej bariery wymaga od nich sporej kreatywności. Obserwatorom udało się nagrać pomysłową watahę wilków, która próbuje znaleźć dla siebie drogę w śniegu.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin w mediach zaczęło krążyć nagranie watahy wilków, która przemierza stepy w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur w Chinach.

 

Operatorom drona udało się uchwycić drapieżniki przy nietypowej czynności - przekopywaniu się przez niemal metrową warstwę śniegu. Ujęcia z lotu ptaka pokazują pracowite wilki, które "gęsiego" przemierzają śnieżną pustynię. 

Wilcze tunele na zaśnieżonych stepach. Jest nagranie

"Pracujące" w przodzie osobniki często nie są widoczne - poruszają się pod powierzchnią - a dopiero następni członkowie watahy przebijają górną warstwę śniegu, zapewne by polepszyć widoczność i zorientować się w terenie. Na nagraniach widać, że wilcze tunele często zakręcają, a nie zmierzają w prostej linii do celu. 

 

Wideo z wilkami można zobaczyć tutaj.

 

Na szczęście szanse na niespodziewane spotkanie "oko w oko" z watahą, która nagle wyłoni się ze śniegu są tam niewielkie. Obywatele regionu Sinciang, podobnie jak we wszystkich krajach pustynnych, mieszkają wyłącznie w oazach, gdzie gęstość zaludnienia i tak nie przekracza 100 osób na kilometr kwadratowy. 

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Browsk. Wilki odwiedziły żubry na polanie. Jest nagranie z fotopułapki

 

Większość z nich to wyznające islam ludy tureckie, z których najliczniejsi są Ujgurzy i Kazachowie. Liczną grupę etniczną stanowią Chińczycy Han.

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie