Miliardy dla Ukrainy. Jest decyzja amerykańskiego Senatu

Świat
Miliardy dla Ukrainy. Jest decyzja amerykańskiego Senatu
Pixabay/jensjunge

Amerykański Senat zagłosował we wtorek za przyjęciem ustawy ws. wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Projekt przewiduje łącznie 95 mld dolarów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. Teraz dokument trafi do kontrolowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, gdzie jego szanse są mniejsze.

Na decyzję amerykańskiego Senatu natychmiast zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

"Jestem wdzięczny każdemu amerykańskiemu senatorowi, który był za kontynuacją pomocy dla Ukrainy w walce o wolność, demokrację i wartości, które są nam wszystkim bliskie. Dla nas, na Ukrainie, dalsza pomoc USA pomaga ratować życie ludzkie przed rosyjskim terrorem. Oznacza to, że życie w naszych miastach będzie nadal trwało i zatriumfuje nad wojną" - napisał w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Protest rolników przy granicy. Mer Lwowa nazwał ich "prorosyjskimi prowokatorami"

 

"Amerykańska pomoc przybliża sprawiedliwy pokój na Ukrainie i przywraca globalną stabilność, zwiększając bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkich Amerykanów i całego wolnego świata" - dodał.

Projekt wart 95 miliardów dolarów

Demokratyczny prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pomocy dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy, amerykańskiego partnera w rejonie Indo-Pacyfiku - Tajwanu oraz dla Izraela prowadzącego wojnę z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

 

Głosowany w Senacie projekt przewiduje łącznie 95 mld dolarów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 mld na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze.

 

Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej - 7,85 mld zamiast 11,8 mld - oraz kolejne 1,5 mld na "pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach", w tym w transporcie i energetyce.

 

ZOBACZ: Szef NATO chce zwiększenia produkcji broni. Stawką bezpieczeństwo Europy

 

Projekt przewiduje wydatek ponad 14 mld dolarów na wsparcie wojskowe i finansowanie zakupu uzbrojenia dla Izraela i niemal 2 mld na uzupełnienie broni przekazywanej Tajwanowi. W tekście zawarto też 9,15 mld na pomoc humanitarną dla Palestyny, Ukrainy i innych krajów objętych wojną oraz 481 mln na pomoc ukraińskim uchodźcom.

 

Reuters zaznacza jednak, że los pakietu wciąż nie jest pewny. Ustawa trafi teraz bowiem do zdominowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów. Spiker Izby Mike Johnson wcześniej sprzeciwiał się łączeniu spraw środków dla Izraela i Ukrainy.

dk/ anw / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie