Google rzuca rękawicę Apple. Firma chce stworzyć własny ekosystem 

Technologie
Google rzuca rękawicę Apple. Firma chce stworzyć własny ekosystem 
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Android coraz bliżej iOS

O uniwersalności i komforcie pracy w ekosystemie Apple krążą legendy. Trzeba uczciwie odnotować, że spora część z nich nie jest na wyrost. Praca na MacBooku, wspieranym przez iPhone’a czy iPada to ogromny komfort oraz dodatkowy bufor bezpieczeństwa. Po wielu latach ktoś w Google najwyraźniej zdał sobie z tego sprawę, w wyniku czego firma z Mountain View zamierza stworzyć własną platformę.

Na czym będzie opierać się ekosystem Google?

Nie ulega wątpliwości, że wyszukiwarkowy gigant będzie musiał mierzyć się z o wiele większym wyzwaniem, niż firma zarządzana przez Tima Cooka. Android nie jest monolitem: znajdziemy tam dziesiątki różnych nakładek systemowych oraz już istniejące ekosystemy, które na własną rękę rozwijają tacy giganci, jak Huawei czy Samsung. 

 

ZOBACZ: Pixel 9 na renderach. Nowy telefon Google może być śliczny


Problematyczny może być też brak własnego, uniwersalnego systemu operacyjnego na komputery PC. Niby jest Chrome OS, jednak zdaniem wielu osób użyteczność tej platformy jest wątpliwa. Przygotowanie pełnoprawnego OS-a na jego bazie z pewnością nie byłoby dla inżynierów Google’a zbyt angażujące, jednak przekonanie ich do migracji z Windowsa, to już zupełnie inne wyzwanie. 


Jak informuje AssembleDebug, w jednej z niepublicznych wersji Androida pojawił się katalog "Cross Device Services". To właśnie dzięki niemu wiemy, że firma zamierza wprowadzić dość daleko idące zmiany. CDS to nic innego, jak współdzielenie usług przez różne sprzęty: od smartfonów, po komputery PC. 

Jakie funkcjonalności będą dostępne po utworzeniu grupy urządzeń?

Można jedynie domniemywać, że katalog usług będzie stopniowo rozbudowywany. Spodziewamy się jednak, że na początku zostaną wdrożone takie rozwiązania, jak:

  • przenoszenie haseł między urządzeniami,
  • tworzenie personalizowanych, szybkich hotspotów,
  • prowadzenie rozmów telefonicznych i wideo z poziomu dowolnego urządzenia wchodzącego w skład naszej grupy roboczej. 

Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy doskonale wiedzą, że kilka z tych rozwiązań można szybko zaimplementować już teraz, bez konieczności tworzenia nowych usług. Wystarczy zalogować się na konto Google. Co zatem ma się zmienić?

 

ZOBACZ: Znany producent smartfonów podaje informacje o aktualizacji! Twój telefon jest na liście?


Przede wszystkim, wszystkie wymienione przed chwilą funkcje mają być o wiele bardziej intuicyjne w obsłudze. Kluczem do sukcesu ma być sprawne zarządzanie grupą roboczą oraz szybkie usuwanie i dodawanie do niej nowych produktów. 


Możliwe, że zaproponowane zmiany wejdą w życie już niebawem, w marcowej aktualizacji Androida 14. Pytanie, czy inni producenci podchwycą tę ideę i będą gotowi przystać na proponowane przez Google zmiany kosztem swoich własnych platform, a więc i ekosystemów. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie