Ostrzeżenie GIF. Lek wycofany na terenie całej Polski

Polska
Ostrzeżenie GIF. Lek wycofany na terenie całej Polski
pixabay.com
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku

Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwóch serii leku Misintu. Decyzja ma "rygor natychmiastowej wykonalności".

"Po rozpuszczeniu leku w wodzie do iniekcji, znajdowały się zauważalne okiem nieuzbrojonym, nierozpuszczalne cząstki o nieznanym charakterze i pochodzeniu" - podano w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

W poniedziałkowym komunikacie GIF podano, że chodzi o dwie partie produktu Misintu (Mitomycinum), roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 20 mg x 1 fiolka.

 

Lek wycofano z obrotu na terenie całej Polski. Produkt stosuje się w leczeniu raka pęcherza moczowego, raka piersi, raka głowy i szyi, raka żołądka i trzustki, raka prostaty i raka szyjki macicy.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał lek

GIF informuje o dwóch seriach, w przypadku których zakazano wprowadzenia do obrotu: seria numer 30313010, data ważności: 06.03.2025 rok oraz seria numer 30845510, data ważności: 11.08.2025 rok. 

Podmiotem odpowiedzialnym jest Koçsel İlaç San. ve Tic. A.Ş. z siedzibą w Turcji. Z kolei podmiotem, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu wskazanego produktu leczniczego jest Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa.

 
Decyzja ma "rygor natychmiastowej wykonalności".

Komunikat GIF. Podejrzenie wady jakościowej leku

Wskazana przez Inspektorat wada dotyczyła wymienionych w komunikacie serii leku. 

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informację od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o zgłoszonym przez aptekę szpitalną w Krakowie podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej produktu leczniczego. 

 

ZOBACZ: Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie reaguje na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Chce jego ukarania


"Zgłoszona wada jakościowa polegała na tym, że w przygotowanych przez fachowy personel medyczny roztworach, po rozpuszczeniu leku w wodzie do iniekcji, znajdowały się zauważalne okiem nieuzbrojonym, nierozpuszczalne cząstki o nieznanym charakterze i pochodzeniu" - czytamy.

 

Niezgodność występowała także w trakcie przygotowywania leku przez personel w szpitalach specjalistycznych na terenie dwóch województw. GIF wykluczył "wpływ użytych do przygotowania leku rozpuszczalników tj. wody do wstrzykiwań oraz wyrobów medycznych w tym strzykawek i igieł".

an/anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie