Rosja. Sankcje dla ważnych polityków z Wielkiej Brytanii

Świat Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
Rosja. Sankcje dla ważnych polityków z Wielkiej Brytanii
AP/Alexander Kazakov
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji rozszerzyło sankcje personalne o 18 obywateli Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji rozszerza sankcje personalne wobec obywateli Wielkiej Brytanii i dodaje do listy 18 nowych nazwisk objętych zakazem wjazdu. Decyzja Moskwy to odpowiedź na "konfrontacyjny kurs" Londynu i próba osłabienia wizerunku Rosji na arenie międzynarodowej.

"Rosja dodała 18 brytyjskich żołnierzy, polityków i naukowców do swojej listy objętej zakazem wjazdu w odpowiedzi na wysiłki Londynu, mające na celu zmniejszenie wpływów Rosji na arenie międzynarodowej" - ogłosiło w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rosja. Nowe sankcje mają uderzyć w Wielką Brytanię

Resort dyplomacji rosyjskiej stwierdził, że decyzja jest spowodowana "konfrontacyjnym" kursem, który miała obrać Wielka Brytania. - W jego ramach podejmowane są wysiłki na rzecz demonizowania naszego kraju i aktywnego tworzenia antyrosyjskich narracji - dodało w oświadczeniu MSZ.

 

ZOBACZ: Mer Lwowa Andrij Sadowy: Jeżeli kogoś uraziłem, to przepraszam. Mamy jednego wroga

 

Objętych zakazem mają być m.in. wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Cartlidge, wiceszef sztabu sił zbrojnych Charles Roland Vincent Walker, szef brytyjskich Narodowych Sił Cybernetycznych Tim Neal-Hopes, członkowie brytyjskiej Izby Lordów oraz historycy, w tym  Norman Davies i Timothy Garton Ash.

18 obywateli Wielkiej Brytanii z zakazem wjazdu do Rosji

Poszerzeniu sankcji personalnych towarzyszyły oskarżenia, że Londyn wspiera politycznie oraz zbrojnie Ukrainę. Rosja twierdzi, że Londyn naciska na prezydenta Zełenskiego, aby "kontynuował rozlew krwi", choć w rzeczywistości to Moskwa dokonała nieuzasadnionej agresji na niepodległe państwo.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosjanie zbudowali "car-pociąg" na froncie. Ma 30 km długości

 

Wielka Brytania podjęła wcześniej decyzję o zamrożeniu aktywów Rosji i zakazie podróżowania dla prawie 2000 obywateli Rosji pod zarzutem wspierania inwazji Moskwy na Ukrainę.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie