Francja. Obraz moneta oblany zupą. Akcja aktywistek w Lyonie

Kultura
Francja. Obraz moneta oblany zupą. Akcja aktywistek w Lyonie
Wikipedia/Alorange/X/Riposte Alimentaire
Akcję przeprowadziła ta sama grupa, która oblała Mona Lisę w Luwrze

Aktywistki z ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire oblały zupą obraz "Wiosna" Claude'a Moneta. - Co namalują przyszli artyści? O czym będziemy marzyć, jeśli nie będzie już wiosny? - pytały w trakcie swojej akcji. Stwierdziły też, że chcą "zainicjować zmiany na płaszczyźnie klimatycznej". Muzeum zapowiada natomiast skargę na zachowanie kobiet.

Do ataku doszło w sobotę w Musée des Beaux-Arts w Lyonie. W pewnym momencie dwie aktywistki oblały zupą na obraz "Wiosna" Claude'a Moneta, który znajdował się na wystawie. 

 

- Ta wiosna będzie jedyną, jaka nam pozostała, jeśli nie zareagujemy. Co namalują przyszli artyści? O czym będziemy marzyć, jeśli nie będzie już wiosny? - deklarowały, cytowane przez portal Artu.

 

Wezwały również do "włączenia żywności do ogólnego systemu zabezpieczenia socjalnego". Chwilę później zostały zatrzymane, a wystawę zamknięto. Muzeum oświadczyło, że dzieło znajdowało się za szkłem i jego stan zostanie teraz zbadany.

Lyon. Aktywistki klimatyczne oblały zupą obraz Moneta

Burmistrz Lyonu Grégory Doucet przekazał, że "żałuje" akcji w muzeum, ale z rozumie podstawowe żądania. "Żałuję akcji podjętej dzisiaj przeciwko obrazowi Moneta. Oferuję pełne wsparcie personelowi, który został zmuszony do zamknięcia części muzeum" - przekazał w mediach społecznościowych.

 

Jego zdaniem "w obliczu kryzysu klimatycznego niepokój jest uzasadniony". "Reagujemy zdecydowanymi działaniami" - dodał Doucet.

 

ZOBACZ: "Mona Lisa" zaatakowana zupą. Aktywistki wykrzyczały postulat o żywności

 

Ta sama grupa ekologiczna organizowała pod koniec stycznia analogiczną akcję w paryskim Luwrze. Wówczas aktywistki oblały zupą arcydzieło Leonarda da Vinci "Mona Lisa", które chronione jest pancerną szybą.

 

Riposte Alimentaire informuje, że ich celem jest "zainicjowanie radykalnych zmian w społeczeństwie na płaszczyźnie klimatycznej i socjalnej". Ruch podejmuje szereg akcji, które mają zwrócić uwagę na to, że - jak uważają - "jesteśmy ostatnim pokoleniem zdolnym zapobiec upadkowi społeczeństwa". 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie