Ceny kakao wystrzeliły. Podwyżki odczują wszyscy fani czekolady

Polska
Ceny kakao wystrzeliły. Podwyżki odczują wszyscy fani czekolady
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Ceny kakao biją rekordy

Ceny kakao oszalały - padają kolejne rekordy. Na nowojorskim rynku osiągnęły poziom niemal sześciu tysięcy dolarów za tonę. Koszt produkcji tego kluczowego składnika czekolady przez rok wzrósł niemal dwukrotnie, a to z kolei wpływa na ceny słodyczy. Cukiernicy podkreślają, że "klienci nie dźwigną kolejnych podwyżek".

Czekolada to produkt ekskluzywny i tak na dobrą sprawę zawsze był tak traktowany. Jego ekskluzywność może jeszcze wzrosnąć. Ceny kakao biją absolutne rekordy na światowych rynkach.

 

Przed weekendem na giełdzie w Nowym Jorku pobity został rekord. Tona kakao wzrosła niemal do sześciu tysięcy dolarów.

Problemem zmiany klimatyczne

Wszystkiemu winne są zmiany klimatyczne. Wielu plantatorów, zwłaszcza tych z krajów afrykańskich, m.in. Ghany musiało mierzyć się z bardzo intensywnymi deszczami, powodziami, a potem suszami.

 

To wszystko przekłada się na ceny kakao, a to z kolei na ceny produktów, które możemy kupić w sklepach, cukierniach i kawiarniach.

 

WIDEO: Rekordowe ceny kakao

 

"Klienci nie zaakceptują dalszych podwyżek"

Restauratorzy robią wszystko, by nie odstraszyć klientów.

 

- Nieodzownym narzędziem każdego gastronoma jest tabela Excela. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dłuższej perspektywie nie przestrzelić naszych cen. Klienci nie zaakceptują dalszych podwyżek. Musimy robić wszystko, by cena była tak skalkulowana, by nie tracić kolejnej rzeszy klientów - podkreśla w rozmowie z Polsat News Szymon Korus, właściciel kawiarni i cukierni w Katowicach.

 

Podwyżki są przesądzone, ale nie wiadomo, jak duże będą.

 

Restauratorzy analizują, jak dużą część podwyżek mogą przełożyć na klientów. Większość światowych producentów czekolady obserwuje spadki sprzedaży - około sześć procent.

 

To jeden z produktów, z którego konsumenci rezygnują w pierwszej kolejności.

Aleksandra Cieślik / ac/pbi / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie