Rosyjski sondaż nie pozostawia złudzeń. Władimir Putin pewny zwycięstwa

Świat
Rosyjski sondaż nie pozostawia złudzeń. Władimir Putin pewny zwycięstwa
PAP/EPA/SERGEY GUNEEV/SPUTNIK/KREMLIN

Znakomita większość Rosjan byłaby gotowa oddać swój głos na Władimira Putina w wyborach prezydenckich, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej. Wyniki są tożsame z ostatnimi oczekiwaniami Kremla.

"Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, 75 proc. uprawionych do głosowania Rosjan byłoby skłonnych głosować na Władimira Putina" - czytamy wyniki badania opublikowane przez agencję TASS.

 

Pięć procent poparcia zyskałby Wladyslaw Dawankow z partii Nowy Lud, cztery proc. Nikołaj Charitonow z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, takim samym poparciem cieszy się Leonid Słucki z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

 

Jak podkreślali analitycy marcowe wybory prezydenckie mają na celu zwiększenie nadszarpniętej popularności Władimira Putina, jednak mogą okazać się nie po myśli Kremla. Według wstępnych zapowiedzi Kreml liczy na ok. 70 proc. frekwencję. 

Poziom świadomości Rosjan dot. wyborów

Z badania wynika, że "poziom świadomości Rosjan na temat zbliżających się wyborów prezydenckich wynosi 85 proc.", bowiem 81 proc. badanych potrafi poprawnie określić miesiąc, porę roku i rok wyborów, a pozostałe cztery tylko rok.

 

76 proc. Rosjan deklarowało swój udział w nadchodzących wyborach. "62 proc. respondentów odpowiedziało, że na pewno weźmie udział w głosowaniu, a 14 proc. stwierdziło, że prawdopodobnie to zrobi" - czytamy.

 

ZOBACZ: Wywiad z prezydentem Putinem. Oświadczenie MSZ w sprawie 10 kłamstw

 

Na podstawie badania oszacowano, że poziom zaufania do Putina wzrósł o 0,2 punktu procentowego i wynosi teraz 79,1 proc. 

 

Sondaż został przeprowadzony w dniach od 29 stycznia do 4 lutego na próbie 1600 Rosjan uprawnionych do głosowania. 

 

Rada Federacji wyznaczyła wybory prezydenckie na 17 marca 2024 roku. Głosowanie po raz pierwszy będzie odbywało się przez trzy dni - 15, 16 i 17 marca.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie