Wywiad z Władimirem Putinem. Mówił o Polsce: Tylko w jednym przypadku

Świat
Wywiad z Władimirem Putinem. Mówił o Polsce: Tylko w jednym przypadku
PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Tucker Carlson rozmawia z Władimirem Putinem

Władimir Putin udzielił wywiadu Tuckerowi Carlsonowi, amerykańskiemu komentatorowi, znanemu z prorosyjskich i proputinowskich poglądów. Nagrany został we wtorek w Moskwie, a wyemitowany w czwartek. Putin kilkukrotnie odnosił się do Polski. To pierwsza taka rozmowa od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Rosyjskie media państwowe obszernie relacjonowały wizytę Carlsona w Moskwie, a on sam ogłosił w tym tygodniu z wielką pompą, że przeprowadza wywiad z Władimierem Putinem.

 

Jak pisze agencja AFP, to pierwszy wywiad, jakiego rosyjski dyktator udzielił zachodniemu dziennikarzowi od czasu, gdy prawie dwa lata temu - 24 lutego 2022 roku - Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

 

Czytaj więcej: Putin w wywiadzie mówił o Polsce. "Nie mamy żadnego interesu"

 

Putin, zapytany, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wysłałby rosyjskie wojska do Polski, członka NATO, odpowiedział - Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnego interesu. 

Zapewnienia Putina: To nigdy nie nastąpi 

Zachodni analitycy często przypominają, że przed 24 lutego 2022 roku Władimir Putin również zapewniał, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy.

 

W trwającej ponad dwie godziny rozmowie z Carlsonem podkreślił, że Rosja nie przegra wojny na Ukrainie. "To nigdy nie nastąpi. Wydaje mi się, że teraz też rządzący na Zachodzie mają tego świadomość" - stwierdził Putin.

 

ZOBACZ: Francuskie myśliwce Mirage 2000 nad Ukrainą. Rosja się wścieknie

 

Kreml poinformował wcześniej, że Putin zgodził się na wywiad z Carlsonem, ponieważ podejście byłego komentatora prawicowej stacji Fox News różniło się od "jednostronnych" relacji o wojnie w Ukrainie w wielu zachodnich serwisach informacyjnych.

 

Uważa się - jak pisze AFP - że Carlson ma bliskie powiązania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, który ma być kandydatem Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich.

 

ZOBACZ: Świat reaguje na wywiad z Władimirem Putinem. "Carlson pożytecznym idiotą"

 

Tucker Carlson, znany także z propagowania teorii spiskowych, został zwolniony z Fox News w 2023 roku po tym, jak stacja otrzymała wiele pozwów sądowych za szerzoną przez niego dezinformację. 

sgo / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie