Końskie. Policja zatrzymała podejrzanych o serię podpaleń. Trzech z nich to strażacy OSP

Polska
Końskie. Policja zatrzymała podejrzanych o serię podpaleń. Trzech z nich to strażacy OSP
Świętokrzyska Policja
Zgliszcza po jednym z pożarów w pow. koneckim

Czterech mężczyzn podejrzanych o spowodowanie serii podpaleń w okolicach Końskich (woj. świętokrzyskie) zostało zatrzymanych przez policję. Trzech z nich to czynni strażacy OSP. Oszacowano, że pożary, do których doprowadzili, spowodowały straty na około 250 tys. zł.

W gminie Gowarczów (pow. konecki) od wielu miesięcy grasowali podpalacze, którzy stali za serią pożarów. Do pierwszego zdarzenia doszło w czerwcu. Później były kolejne. Ich cel stanowiły głównie pustostany, stodoły i nieużytki. Śledczy szybko ocenili, że ogień podkładany jest przez tych samych sprawców.

 

"Funkcjonariusze po dokładnej analizie posiadanych informacji, przesłuchaniu wielu świadków, wytypowali osoby, mogące mieć związek ze sprawą. W kolejnych etapach, zadziałała wiedza funkcjonariuszy o lokalnej społeczności i topografii terenu" - przekazali w komunikacie świętokrzyscy policjanci. 

 

Straty spowodowane serią podpaleń oszacowano na 250 tys. zł. 

Wśród podejrzanych strażacy OSP

Po zebraniu dowodów kryminalni zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 21, 22, 38 i 40 lat. Trzech z nich działało w OSP i uczestniczyło w gaszeniu wielu pożarów, do których sami mieli doprowadzić.  

 

40-latek trafił do tymczasowego aresztu. Za uszkodzenie mienia znacznej wartości grozi mu od pół roku do ośmiu lat więzienia.

 

ZOBACZ: Siemianowice Śląskie. Pożar w budynku wielorodzinnym. Nie żyje 4-letnie dziecko

 

Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz policyjny dozór. Mają też zakaz opuszczania kraju. 

 

Śledczy gromadzą kolejne materiały, które mają być dowodami w sprawie. Sprawdzają też, czy grupa mężczyzn mogła stać za podpaleniami, do jakich dochodziło kilka lat temu na terenie powiatu koneckiego. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie