Wakacje od ZUS już bardzo blisko! Kto skorzysta? Oto wszystkie najważniejsze informacje

Biznes
Wakacje od ZUS już bardzo blisko! Kto skorzysta? Oto wszystkie najważniejsze informacje
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News

Gdyby zapytać przedsiębiorców, która danina, jaką muszą płacić, najbardziej daje się im we znaki, to można z góry założyć, że opłaty na Zakład Ubezpieczeń Społecznych znalazłyby się na szczycie takiej listy. Nie powinno więc dziwić, że tak wielu właścicieli firm czekało na wakacje od ZUS. Co o nich wiemy? Czy wejdą w życie w tym roku? Odpowiadamy! 

O co chodzi z wakacjami od ZUS?

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy chcieli udać się na urlop z rodziną, wciąż musieli opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Zwykle nie są to małe, symboliczne kwoty. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem pensji minimalnej, ZUS poszybował do poziomów, które dla wielu działalności są wręcz niebotycznie wysokie.


Nowa koalicja rządząca dostrzegła ten problem, a wprowadzenie wakacji od ZUS-u znalazło się nawet w stu konkretach Koalicji Obywatelskiej na pierwsze sto dni rządów. Dziś wiemy już o tym projekcie o wiele więcej! 

Dla kogo wakacje od ZUS?

Warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, które trapi wielu właścicieli firm: czy w czasie wakacji od ZUS nie narośnie zaległość, jaką będzie trzeba później nadpłacić? Wszystko wskazuje na to, że nic takiego polskim firmom nie grozi. Koszty (z wyłączeniem składki zdrowotnej) weźmie na siebie państwo.


Grupa firm, które będą mogły skorzystać z tego programu jest całkiem szeroka, jednak – zgodnie z przewidywaniami – pojawiły się pewne wyłączenia. Raz na rok, przez miesiąc, od ZUS odpoczną sobie:

  • mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników,
  • przedsiębiorstwa, których roczny dochód netto nie przekroczył 2 milionów złotych. 

Od kiedy wchodzą w życie wakacje od ZUS?

Wszystko wskazuje na to, że ustawa wejdzie w życie od 1 października 2024 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wyglądać ma sam tryb "aktywowania" wakacji od ZUS.


Przedsiębiorca będzie musiał w miesiącu poprzedzającym wypełnić i wysłać odpowiedni formularz. Można spekulować, że funkcjonalność zostanie włączona do usługi PUE ZUS. W tej chwili nie wiemy jeszcze, czy pojawi się np. w aplikacji mObywatel lub w wybranych usługach bankowych, które pozwalają szybko zalogować się do części rządowych witryn.


Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że jest to wielki krok naprzód i zupełnie nowe podejście do troski o polski small business, które przedsiębiorcy z pewnością docenią! 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie