Austria. Josef Fritzl ze złagodzonym wyrokiem. Zostanie przeniesiony do "zwykłego więzienia"

Świat
Austria. Josef Fritzl ze złagodzonym wyrokiem. Zostanie przeniesiony do "zwykłego więzienia"
Robert Jaeger / Pool APA

Josef Fritzl trafi do więzienia ze złagodzonym wyrokiem. Sąd zdecydował o złagodzeniu warunków odbywania kary dla 88-latka skazanego w 2009 r. m.in. za przetrzymywanie przez 24 lata córki w piwnicy oraz spłodzenie z nią siedmiorga dzieci. Może mu to "otworzyć drogę" do zwolnienia z kary dożywocia.

Josef Fritzl, zwany też "Potworem z Amstetten", został uznany 15 lat temu za winnego zabójstwa przez zaniechanie, zniewolenia, kazirodztwa oraz gwałtów. Z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych karę odbywał w zakładzie dla chorych psychicznie przestępców.

 

Mężczyzna w piwnicy własnego domu przez ponad 20 lat więził córkę, która urodziła mu w niewoli siedmioro dzieci. Fritzl spędził w więzieniu 15 lat - o 9 lat krócej niż jego córka w piwnicy, w której ją przetrzymywał.

 

ZOBACZ: Media: Josef Fritzl może wyjść na wolność. Uznano, że nie stanowi już zagrożenia

Austria. Josef Fritzl zostanie przeniesiony do "zwykłego więzienia"

W czwartek sędziowie sądu w Krems, na północnym wschodzie Austrii, orzekli, że Fritzl zostanie przeniesiony z obecnego zakładu do zwykłego więzienia, co może "otworzyć mu drogę" do zwolnienia z kary dożywocia. Wyrok nie jest prawomocny, a prokuratura nie wydała w tej sprawie oświadczenia.

 

- Odnieśliśmy sukces. To było długie przesłuchanie, (Fritzl - red.) po raz kolejny powiedział, jak żałuje tego, co zrobił. Był prawie bliski łez. Sąd doszedł do wniosku, że mój klient rzeczywiście nie jest już niebezpieczny – skomentowała czwartkową rozprawę obrończyni Fritzla Astrid Wagner.

 

ZOBACZ: Oscar Pistorius opuścił więzienie. Sportowiec odsiadywał wyrok za zabicie swojej narzeczonej

 

To, że Fritzl nie jest już osobą niebezpieczną, potwierdził pod koniec 2023 r. psychiatra sądowy Adelheid Kastner, wskazując na ciężką demencję u 88-latka. Ta ekspertyza wpłynęła na czwartkową decyzję sądu o złagodzeniu warunków odbywania kary.

Josef Fritzl. Historia "potwora z Amstetten"

Sprawa "potwora z Amstetten", sięga 2008 r. Jego zbrodnie wyszły na jaw, kiedy mężczyzna przywiózł do szpitala chore dziecko swojej córki. Śledczy dokonali niepokojących ustaleń. W toku śledztwa ustalono, że jego córka Elisabeth, która rzekomo zaginęła w 1984 r., żyje i jest przetrzymywana w tajnej piwnicy.

 

Kobieta między 18. a 42. rokiem życia była tam więziona i wykorzystywana. Urodziła Fritzlowi siedmioro dzieci. Jedno z nich zmarło po porodzie. Troje dzieci mężczyzna przetrzymywał razem z córką w piwnicy, a pozostałe wychowywał ze swoją żoną, mieszkającą w tym samym domu. Według śledczych "nie była świadoma" rozgrywającego się w piwnicy dramatu.

 

ZOBACZ: Austria: Josef Fritzl napisał książkę. Liczy na pojednanie z rodziną

 

Za swoje zbrodnie Fritzl w 2009 r. usłyszał wyrok dożywotniego więzienia z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe. Po głośnym procesie córka Fritzla otrzymała nową tożsamość. Zamieszkała z dziećmi (obecnie w wieku od 17 do 31 lat) w małej wiosce, której lokalizacji ze względów bezpieczeństwa, nie ujawniono. 

mak / "The Guardian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie