Tego nikt się nie spodziewał. 800+ jednak nie dla wszystkich?

Biznes
Tego nikt się nie spodziewał. 800+ jednak nie dla wszystkich?
Polsat News
Polska nie będzie pierwszym krajem, który ograniczy pomoc dla Ukraińców

800+ było jednym z tych świadczeń, które pomagało podreperować budżety wielu rodzin w kraju. Przed wyborami, kończący swoją kadencję rząd zdecydował nawet o podniesieniu kwoty, by ta choćby w części była w stanie zrekompensować drożyznę i inflację, z którymi wciąż musimy się mierzyć.

Czy teraz, w zaledwie kilka miesięcy po wyborach, świadczenie nie będzie już dostępne dla wszystkich rodzin z dziećmi? Podobno tak.

Kiedy wejdą zmiany w 800 Plus?

Warto rozpocząć od tego, że w tej chwili z flagowego programu społecznego wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy, mogą korzystać nie tylko Polki i Polacy, ale też uchodźcy wojenni z Ukrainy. Sejm poprzedniej kadencji przyjął odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie wkrótce po rozpoczęciu działań zbrojnych na ziemiach naszego wschodniego sąsiada.

 

ZOBACZ: Ulga na internet 2024. Odliczysz nawet 1520 zł i to dwa razy


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatkowe wsparcie, na które składamy się wszyscy, ma obowiązywać do 4 marca 2024 roku. Jak ustalili dziennikarze Rzeczpospolitej, koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy ma przegłosować wprowadzenie 6-miesięcznego okresu przejściowego liczonego właśnie od marca.


Oznacza to, że specustawa przestanie działać we wrześniu. Będzie to też ostatni miesiąc, kiedy uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymają to świadczenie. 

Co zamiast 800+ dla Ukraińców?

Nowy rząd nie zamierza zostawić setek tysięcy osób, które schroniły się w Polsce na pastwę losu. Mówi się, że koalicja będzie chciała raczej iść w kierunku wsparcia dla osób ze wschodniej Ukrainy, w tym tych, które wymagają profesjonalnej opieki medycznej. 


Paradoksalnie, Polska nie będzie pierwszym krajem, który ograniczy pomoc dla Ukraińców. Podobne obostrzenia wprowadziła już m.in. Norwegia, a kolejne państwa ze Starego Kontynentu zamierzają zmniejszyć tzw. bezwarunkowe wsparcie i uzależnić je np. od podjęcia przez uchodźców pracy. Czy to dobre rozwiązanie? 

 

ZOBACZ: Sprzedawca samochodów używanych ukarany przez UOKiK. Zapłaci miliony


Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sporo jednak wskazuje na to, że może ono znacząco odciążyć budżet, który i tak jest musi wytrzymać szereg różnych wydatków socjalnych, które wprowadzono m.in. dla rodzin z dziećmi czy seniorów.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie