Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Iran zbombardowany przez Pakistan

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Iran zbombardowany przez Pakistan
X/sentdefender
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

Pakistan przeprowadził serię bombardowań na terenie Iranu. To odwet za wcześniejsze ataki irańskiej armii na terytorium Pakistanu, w rezultacie których zginęli małoletni. Teheran w sumie w ciągu dwóch dni zaatakował cele w trzech różnych krajach.

W nocy ze środy na czwartek pakistańska armia dokonała ataków na terytorium Iranu. Wcześniej strona pakistańska potwierdziła, że Iran "naruszył przestrzeń powietrzną" tego kraju, powodując śmierć dwójki dzieci i raniąc trzy inne osoby. Rząd w Islamabad nazwał atak "niesprowokowanym atakiem" na terytorium kraju.

Bliski Wschód. Sytuacja się pogarsza

- Mogę oficjalnie potwierdzić, że dokonaliśmy uderzeń przeciwko zbrojnym grupom antypakistańskim, które znajdują się w Iranie - przekazał cytowany przez AFP anonimowy funkcjonariusz pakistański.

 

ZOBACZ: Incydent w Zatoce Omańskiej. Iran przejął amerykański tankowiec z ropą naftową

 

W oficjalnym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pakistanu ogłosiło, że atak przeprowadzony przez agencje wywiadowcze miał na celu zwalczanie "osób terroryzujących". Jednocześnie podkreślono, że Pakistan "całkowicie szanuje suwerenność i integralność terytorialną Iranu".

 

Irańska agencja prasowa IRNA przekazała informacje, że eksplozje miały miejsce w prowincji Sistan-Beludżystan na południowym wschodzie kraju. Seria pocisków, która spadła na przygraniczną wioskę, miała spowodować śmieć trzech kobiet i czwórki dzieci.

Iran atakuje trzeci kraj. Jest odwet

Iran w ciągu dwóch dni dokonał ataków w trzech krajach. W poniedziałek zaatakował cele w Syrii i Iraku, a we wtorek w Pakistanie. Stolica Pakistanu Islamabad informowała, że incydent w stosunku do ich terytorium był "całkowicie nieakceptowalny" i mogący przynieść "poważne konsekwencje".

 

ZOBACZ: Przełom w Ukrainie. Pierwszy dron z silnikiem odrzutowym

 

Dowódca irańskiej bazy obrony powietrznej IRGC Khatam al-Anbiya mówi, że rozpocznie ona zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w południowo-wschodnim Iranie, w pobliżu Pakistanu.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie