Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Miał 67 lat

Polska
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Miał 67 lat
Polsat News
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - poinformowało Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć". Znany kapłan miał 67 lat. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że duchowny przebywa w szpitalu, a stan jego zdrowia się pogarsza.

"Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie..." - przekazało w mediach społecznościowych stowarzyszenie.

"Uczciwy i prawdziwy ksiądz"

Duchownego licznie żegnają m.in. politycy.

 

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz napisał: "Kustosz pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu, duszpasterz osób niepełnosprawnych, który zawsze stawał po stronie słabszych i pokrzywdzonych, działacz antykomunistyczny i ceniony publicysta. Niech spoczywa w pokoju…"

 

"Wielka szkoda. Uczciwy i prawy Ksiądz. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie" - przekazał były premier Mateusz Morawiecki.

 

"Wielki człowiek, który całe swoje życie walczył o prawdę. Spoczywaj w pokoju…" - czytamy we wpisie posła Grzegorza Pudy.

 

Z kolei poseł Paweł Kowal napisał: "Jestem mu wdzięczny za niezłomną postawę w czasach totalitaryzmu i za zaangażowanie w dzieła miłosierdzia. Niech spoczywa w Pokoju!"

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmagał się z nowotworem

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na początku świąt Bożego Narodzenia trafił do szpitala.

 

Dr hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Wrocławskiego Bogusław Paź na początku stycznia informował w mediach społecznościowych o pogarszającym się stanie zdrowia duchownego.  "Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija" - napisał.

 

ZOBACZ: Iwona Śledzińska-Katarasińska nie żyje. "Zmarła po walce z ciężką chorobą"

 

Dodał, że duchowny miał "zmieniony głos" i "mówił z pewnym trudem, ale zachowując pogodę ducha". "Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was" - dodał Paź. 

 
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmagał się z nowotworem złośliwym prostaty.

Kim był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski?

Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 w Krakowie. Był polskim duchownym katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego.

 

Duchowny był także duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz prezesem założonej w 1987 roku Fundacji im. Brata Alberta.

 

W PRL kapłan był aktywnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej - angażował się w działalność NSZZ "Solidarność".

 

W latach 80. był celem Służby Bezpieczeństwa, która stale go represjonowała. Został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie