Indie. Satelita Aditya-L1 dotarła do celu. Będzie obserwować Słońce

Świat
Indie. Satelita Aditya-L1 dotarła do celu. Będzie obserwować Słońce
AP/R. Parthibhan
Wystrzał satelity we wrześniu 2023 roku

Do celu dotarła indyjska satelita Aditya-L1, która przez cztery miesiące - od września zeszłego roku - przemierzyła ponad milion kilometrów. Jej celem jest obserwacja Słońca z wyjątkowo bliskiej odległości. Premier Indii Narendra Modi powiedział, że misja była "przełomowym" momentem w historii.

W sobotę satelita Aditya-L1 dotarła do wyznaczonego celu - punktu Lagrange'a 1 - informuje Reuters. To miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu.

 

W ciągu czterech miesięcy od wystrzelenia - od 2 września 2023 roku - satelita ta przemierzyła w sumie ok. 1,5 mln kilometrów.

Aditya-L1 dotarła do celu

Głównym celem obecności satelity w tymże miejscu jest stała obserwacja Słońca, a także uzyskanie lepszych niż kiedykolwiek ujęć z tego obszaru Układu Słonecznego.

 

 

Statek ten jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.

 

ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego "Malligyong-1". Jest reakcja Seulu

 

Premier Indii Narendra Modi powiedział, że misja była "przełomowym" momentem w historii.

Karolina Gawot / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie