Czeczenia. Ramzan Kadyrow ma ofertę dla USA. W zamian chce zniesienia sankcji

Świat
Czeczenia. Ramzan Kadyrow ma ofertę dla USA. W zamian chce zniesienia sankcji
AP/ Pool Sputnik Kremlin
Ramzan Kadyrow

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zaproponował uwolnienie ukraińskich więźniów zatrzymanych w Doniecku i Ługańsku. Podał konkretny warunek: zniesienie sankcji nałożonych na jego rodzinę i konie. Ofertę skierował do Stanów Zjednoczonych.

Listę więzionych żołnierzy Ramzan Kadyrow przekazał byłemu oficerowi amerykańskiego wywiadu Scottowi Ritterowi, który przybył do Groznego - podaje agencja RIA Nowosti.

 

- Mamy ciekawą ofertę dla naszego gościa. Mamy więźniów, których zatrzymaliśmy w Doniecku, Ługańsku. Przekazuję (listę - red.) naszemu gościowi. Jeśli zniosą sankcje z mojej mamy, córek i niewinnych ludzi, koni, z wyjątkiem mnie, my tych ludzi oddamy - powiedział Kadyrow, cytowany przez prorosyjskie media.

 

ZOBACZ: Ramzan Kadyrow chce strzelać do protestujących. Wydał instrukcje służbom

 

Kadyrow pokazał Ritterowi wideo od więźniów, którzy prosili o usunięcie "absurdalnych sankcji, które nie mają na nic wpływu" wobec krewnych przywódcy, jego koni i samolotu - podaje RIA Nowosti. - Jeśli spełnicie te warunki, 20 żołnierzy wróci do domów - miał powiedzieć jeden z uwięzionych. 

Ramzan Kadyrow. Sankcje od USA

Ramzan Kadyrow został objęty sankcjami przez ministerstwo finansów Stanów Zjednoczonych w 2017 roku w związku z udziałem w represjach, torturach i morderstwach. Kara objęła m.in. zakaz wyjazdu do USA i zamrożenie amerykańskich aktywów. 

 

W 2020 roku USA sankcjami objęła pięć osób powiązanych z Kadyrowem, a także sześć organizacji, które znajdują się pod kontrolą przywódcy Czeczenii. Dwa lata później, we wrześniu, sankcje objęły rodzinę Kadyrowa - trzy żony i trzy córki.

 

W ramach sankcji UE nałożonych na czeczeńskiego przywódcę w 2014 r., zajęto także ulubionego konia Kadyrowa, ogiera Zazu, przebywającego w stajni w Czechach. Sankcje powstrzymały Zazu od startów w zawodach, podobnie jak kilka innych koni wyścigowych Kadyrowa.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie