Decyzja izby Sądu Najwyższego ws. Macieja Wąsika. Fala komentarzy w sieci

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Decyzja izby Sądu Najwyższego ws. Macieja Wąsika. Fala komentarzy w sieci
Wikimedia commons/SEJM RP/X
Politycy komentują sprawę immunitetu parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości

Skrajne emocje budzi sprawa możliwego zachowania immunitetu przez byłego szefa CBA Macieja Wąsika, wybranego na posła z list PiS. "Immunitet poselski nie chroni przed wykonaniem kary", "Kasta wyniesiona ponad prawo" - piszą politycy opcji rządzącej. Sam Wąsik stwierdził z kolei, że sprawa jest klęską marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Były wiceminister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości oraz zastępca szefa CBA Maciej Wąsik może nadal zachować immunitet i pozostać posłem, pomimo wyroku skazującego na dwa lata bezwzględnego więzienia. Taką decyzję podjęła w środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która - zdaniem rządzących - nie jest sądem, bo wskazał na to TSUE.

Immunitet Macieja Wąsika. Zwrot w sprawie

Maciej Wąsik stwierdził, że cieszy się z decyzji izby Sądu Najwyższego. "Czekam jeszcze na identyczną w sprawie Mariusza Kamińskiego. Dziękuję wszystkim za wsparcie" - napisał na platformie X.

 

ZOBACZ: Przyspieszenie ws. więzienia dla posłów PiS. Reaguje prokuratura


Sprawa Mariusza Kamińskiego pozostaje nadal zawieszona w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zwrot akcji w Sądzie Najwyższym w sprawie immunitetu Macieja Wąsika wzbudził liczne komentarze wśród parlamentarzystów. 

Chaos wokół sprawy Macieja Wąsika. Politycy komentują

Poseł KO i adwokat Roman Giertych stwierdził, że sprawa wygaśnięcia mandatu poselskiego Macieja Wąsika nie ma żadnego związku z wykonaniem kary pozbawienia wolności. "Immunitet poselski nie chroni przed wykonaniem kary, gdyż jego sprawa karna zaczęła się przed uzyskaniem immunitetu" - wskazał.

 

ZOBACZ: Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. M. Wąsik nadal jest posłem

 

Z kolei posłanka Zielonych Małgorzata Tracz wskazała, że "uchylenie postanowienia marszałka Hołowni przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nic nie znaczy". "Zgodnie z orzeczeniem TSUE ta izba funkcjonuje nielegalnie. PiS tworzy z siebie kastę wyniesioną ponad prawo. Nie możemy na to pozwolić. Odwołanie posła Wąsika powinno trafić do odpowiedniej i legalnej izby Sądu Najwyższego" - uznała.

 

Polityk PiS Sylwester Tułajew stwierdził, że sprawa jest klęską marszałka Szymona Hołowni. "Maciej Wąsik nadal jest posłem i chroni go immunitet" - ocenił.

Maciej Wąsik zachowuje immunitet. "Jednoosobowa decyzja"

Senator KO Adam Szejnfeld podkreślił, że decyzja o uchyleniu decyzji marszałka Hołowni przez izbę SN była decyzją jednoosobową. "Takiego bur***u, jaki przez ostatnie osiem lat w prawie i w najważniejszych instytucjach państwa zrobił Duda ze spółką PiS, to chyba nigdy nie było" - dodał polityk Koalicji Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Marek Sawicki w "Debacie Dnia": Użyłbym wobec Kamińskiego i Wąsika Straży Marszałkowskiej

 

"Doprowadzili do bezprecedensowej destrukcji systemu konstytucyjnego po to by być bezkarnymi. Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem-to wyrok TSUE i ETPCz" - napisała posłanka Kinga Gajewska (KO).

 

Tomasz Zimoch z Polski 2050 stwierdził, że ta sprawa świadczy o konieczności reformy sądownictwa. "Kto miał jeszcze wątpliwości, to chyba się ich ostatecznie pozbył. Chodzi o neo-sędziów. To pilne z najpilniejszych do załatwienia" - zaznaczył.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie