Mistrzostwa świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda odmówił podania ręki Rosjaninowi

Świat
Mistrzostwa świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda odmówił podania ręki Rosjaninowi
FIDE - International Chess Federation
Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda zajął 45. miejsce na mistrzostwach świata w szachach szybkich oraz 10. miejsce w szachach błyskawicznych. Więcej niż o sportowym osiągnięciu polskiego arcymistrza mówi się jednak o jego zachowaniu wobec rosyjskiego szachisty. Polak odmówił mu podania ręki.

Turniej rozgrywany w Samarkandzie w Uzbekistanie wygrał Norweg Magnus Carlsen, który po raz siódmy w swojej karierze został mistrzem świata w szachach błyskawicznych oraz po raz piąty w szachach szybkich.

 

Najlepszy z Polaków - Jan-Krzysztof Duda - zajął 45. miejsce w szachach szybkich oraz 10. miejsce w szachach błyskawicznych.

Gest polskiego szachisty. Jan-Krzysztof Duda nie podał ręki zwolennikowi Putina

Pierwszym rywalem w szachach szybkich, z którym zmierzył się polski arcymistrz, był Denis Chismatullin. Rosyjski szachista, występujący pod neutralną flagą, jest zwolennikiem polityki Władimira Putina i otwarcie opowiadał się za wojną w Ukrainie.

 

Przed pojedynkiem rosyjski zawodnik chciał zwyczajowo przywitać się ze swoim przeciwnikiem. Chismatullin wyciągnął rękę na przywitanie, jednak Jan-Krzysztof Duda odmówił uściśnięcia dłoni rywala. Podobnie postąpił po zakończeniu pojedynku.

 

 

Gest Polaka odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Zupełnie inną postawę przyjął Magnus Carlsen, który mierząc się z Chismatullinem bez problemu uścisnął jego dłoń zarówno przed jak i po pojedynku.

 

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie