Rok 2023 na polskich drogach. Nowe fotoradary i mniej wypadków śmiertelnych

Polska
Rok 2023 na polskich drogach. Nowe fotoradary i mniej wypadków śmiertelnych
Polsat News
Wszystko wskazuje na to, że ostateczna liczba wykroczeń za rok 2023 wyniesie około milion.

Niemal milion wykroczeń i około 1700 ofiar śmiertelnych wypadków - to tragiczny bilans w 2023 roku na polskich drogach. Choć liczby wciąż są wysokie, sytuacja poprawiła się względem zeszłego roku. Jako jeden z powodów poprawy policjanci i samorządowcy wskazują zamontowanie nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkości.

Ponad 240 nowych fotoradarów i 39 kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości postawił w kończącym się właśnie roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Choć dane są jeszcze niepełne, przez rok zarejestrowano prawdopodobnie około milion wykroczeń drogowych.

 

Fotoradary są ultranowoczesne - w większości przypadków zastąpiły stary, mniej użyteczny sprzęt. Pojawiły się także w nowych lokalizacjach. Ponadto GITD ustawił w różnych miejscach Polski 39 kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Nowe fotoradary potrafią robić zdjęcia kierowcom na kilku pasach naraz, nawet podczas złej pogody.

Rok 2023 na polskich drogach

Według statystyk GITD od stycznia do końca listopada na drogach zarejestrowano ponad 900 tys. wykroczeń. Większość nieprzepisowo poruszających się po drogach kierowców, ponad 550 tys. złapały fotoradary.

 

ZOBACZ: Wypadek w Białce Tatrzańskiej. Sześć osób rannych

 

Wszystko wskazuje na to, że ostateczna liczba wykroczeń za rok 2023 wyniesie około milion. Miejscem, gdzie przez ostatnie 12 miesięcy kierowcy najczęściej przekraczali przepisy, były autostrady.

 

Rok 2023 na polskich drogach. Mniej ofiar śmiertelnych niż w zeszłych latach

Wymiana starych i montaż nowych urządzeń poprawiły poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Twierdzą tak m.in. samorządowcy urzędujący w miejscowościach, gdzie stanęły nowe fotoradary. Ryzyko otrzymania mandatów ma według nich wpływać na kierowców, którzy ograniczają prędkość w obawie przed karą finansową.

 

Z kolei policjanci podkreślają, że powodów polepszenia się sytuacji na drogach jest kilka. Poza większą liczbą fotoradarów, to także zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe, zarówno w formie wyższych mandatów, jak i większej liczby punktów karnych.

 

ZOBACZ: Włodawa: Ośmiolatka sama chodziła po ulicy. Jej rodzice byli kompletnie pijani

 

Znajdzie to prawdopodobnie odzwierciedlenie w statystykach za 2023 rok. Choć na pełne dane trzeba będzie jeszcze poczekać, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy życie w wypadkach straciło około 1700 osób. To mniej niż w poprzednich latach.

kjt / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie