Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje z urzędu. "Poinformował księży"

Polska
Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje z urzędu. "Poinformował księży"
Polsat News
Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje z urzędu

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przyjęcie rezygnacji z urzędu arcybiskupa warszawskiego - poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Hierarcha przekazał tę informację na spotkaniu opłatkowym z księżmi.

– Prośba o przyjęcie rezygnacji ma związek z ukończeniem w lutym 2025 roku wieku 75 lat, jednak została skierowana wcześniej, bez czekania na dokładną datę osiągnięcia wieku emerytalnego – przekazał ks. Śliwiński.

 

Kard. Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi koło Oświęcimia. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Juliana Groblickiego 20 maja 1973 r. w Kaniowie. Po zakończeniu studiów katechetycznych pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie Wykładał również katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje. Organizował pobyty Jana Pawła II

W 1988 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym metropolity krakowskiego i biskupem tytularnym Villa Regis. Do 2004 r. pełnił urząd wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Organizował pobyty Jana Pawła II w Krakowie podczas pielgrzymek do Polski.

 

W czerwcu 2004 papież mianował Nycza biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Z kolei funkcję arcybiskupa metropolity warszawskiego Nycz pełnił od 1 kwietnia 2007 r. Biret kardynalski odebrał z rąk papieża Benedykta XVI 20 listopada 2010 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie

 

"Od 2010 r. kard. Nycz jest członkiem Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa, a od 2014 r. także członkiem Papieskiej Rady Kultury. W 2013 roku uczestniczył w konklawe, na którym papieżem został wybrany Franciszek" - czytamy na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

Paweł Basiak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie