Blokada na granicy. Ukraińskie ciężarówki będę przewożone koleją

Świat Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Blokada na granicy. Ukraińskie ciężarówki będę przewożone koleją
Polsat News
Ciężarówki z zablokowanej granicy będą przewożone koleją

Strona ukraińska zamierza ominąć blokadę przewoźników na granicy z Polską. Ciężarówki mają być przewożone platformami kolejowymi. Pierwszy pociąg testowy jest już weryfikowany przez polskie służby. Jeśli przejdzie pomyślnie kontrolę, przewozy zostaną uruchomione na masową skalę.

Ukraina znalazła rozwiązanie na przewoźników, którzy utknęli z powodu blokady granicy z Polską. Będą przewożeni platformami kolejowymi, jak informuje agencja Reutersa, powołując się na informacje międzynarodowej agencji prasowej Interfax.

 

Pierwszy transport jest już w trakcie kontroli. - Pierwszy pociąg relacji Izów-Hrubieszów, przewożący 23 ciężarówki, stoi obecnie na granicy i jest kontrolowany przez polskie służby" - powiedział Wałerij Tkaczow, zastępca dyrektora działu handlowego Ukrzaliznycy, ukraińskich kolei państwowych.

Ciężarówki z blokowanej granicy polsko-ukraińskiej będą przewożone koleją

Dodał, że trwa uzgadnianie przez Ukrainę i Polskę kwestii technicznych. Służby po naszej stronie granicy mają wątpliwości co do wymiarów ładunków, a także obecności paliwa w zbiornikach samochodów dostawczych.

 

- Gdy tylko ten pociąg testowy przejedzie i wszystko będzie w porządku, uruchomimy przewozy na masową skalę - przekazał urzędnik.

 

ZOBACZ: Ukraina pozbawiona przez USA potężnych pocisków ATACMS

 

Według informacji ukraińskich władz na blokowanych przejazdach oczekuje około 3 tys. ukraińskich ciężarówek. Przypomnijmy, że polscy przewoźnicy uniemożliwiają przejazd, ponieważ chcą ograniczenia objętości przewozów oraz zredukowania liczby wydawanych zezwoleń, które umożliwiają wjazd na terytorium Polski ukraińskim ciężarówkom. 

 

Zdaniem władz w Kijowie oraz władz Unii Europejskiej w Brukseli żądania protestujących nie są możliwe do spełnienia. Do tej pory strona ukraińska i polska nie były w stanie ustalić z protestującymi warunków przerwania blokady i wypracowania kompromisu.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie