Rosja: Obóz dla "Pionierów" w stylu Związku Radzieckiego. W programie pieśni i musztra

Świat
Rosja: Obóz dla "Pionierów" w stylu Związku Radzieckiego. W programie pieśni i musztra
T.me / RGRU
Obóz wypoczynkowy dla "Pionierów"

"Naprzód do ZSRR" - pod takim hasłem w północnokaukaskiej republice Adygei w Rosji organizowany jest obóz wypoczynkowy dla dorosłych. "Pionierzy" w jego trakcie mogą się zrelaksować i powspominać czasy Związku Radzieckiego.

Nietypowe sanatorium opisał jako pierwszy dziennikarz Jurij Sniegirew z redakcji portalu RG.ru, a w jego ślad poszły inne propagandowe media, ochoczo udostępniając zdjęcia i nagrania z atrakcji organizowanych w ramach obozu wypoczynkowego.

 

Miejsce, gdzie trafiają wczasowicze, to niewielka wieś Kamennomostki. Początkowo całość odbywała się na specjalnie zorganizowanym polu namiotowym, później - ze względu na duże zainteresowanie - wydarzenie przeniesiono do lokalnego sanatorium.

Obóz dla "pionierów" jak w ZSRR. "Dyrektor promieniała"

Z relacji dziennikarskich wiemy, że w trakcie trwania obozu świadkowie mogą powrócić do zwyczajów i atrakcji znanych z lat głębokiego komunizmu. W salach, gdzie odbywają się zajęcia wywieszone są flagi ZSRR, w ciągu dnia organizowane są musztry i śpiewanie komunistycznych piosenek. Dzień często zakończony jest dyskoteką w stylu retro.

 

ZOBACZ: Rosja. Siarczyste mrozy dotarły na Syberię. Jest najzimniej na świecie

 

"40 osób w śnieżnobiałych koszulach i czerwonych krawatach to coś niesamowitego. Dyrektor Irina Semenowa promieniała. Minęło dużo czasu, odkąd tak wspaniałe wydarzenie miało miejsce w jej Izbie Związków Zawodowych" - czytamy w relacji.

 

Z reportażu Jurija Sniegirewa wynika, że większość uczestników obozu "pionierów" to osoby około 50. roku życia, głównie kobiety. Regulamin pozwala dołączyć do obozu osobom, które ukończyły 35. rok życia. Coraz częściej na wypoczynek decydują się byli wojskowi. Najstarszy z nich, obecny na jednym z ostatnich turnusów, miał 75 lat.

Propozycja utworzenia "nowego" Związku Radzieckiego

Nostalgia za Związkiem Radzieckim wśród społeczeństwa przenosi się także na plany partii politycznych. Jak przekonują Mychajło Szeremet, poseł rosyjskiej Dumy Państwowej, Federacja Rosyjska powinna postarać się o utworzenie "nowego ZSRR". Jak przekonuje polityk, unia państw byłaby alternatywą dla krajów Zachodu i "obrońcą przed atakami USA".

 

- Uważam za celowy powrót do kolektywnego systemu dobrowolnego zjednoczenia suwerennych państw w jeden blok militarno-polityczny i gospodarczy. Sojusz zdolny do skutecznego przeciwstawienia się zachodniej ekspansji i agresji. Prototypem nowej konfederacji może być wielki i potężny ZSRR - stwierdził.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie