Filipiny: Silne trzęsienie ziemi. Zagrożenie falami tsunami

Świat
Filipiny: Silne trzęsienie ziemi. Zagrożenie falami tsunami
X/EMCS
Lokalizacja sobotniego trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło w sobotę Filipiny, zwłaszcza tamtejszą wyspę Mindanao. Lokalne i amerykańskie służby ostrzegają, że skutkiem wstrząsów mogą być fale tsunami napływające przez wiele godzin. Alert wydano dla Filipin, Malezji oraz Indonezji. To drugie w ostatnim czasie silne trzęsienie ziemi w tym rejonie świata. Zagrożona jest również Japonia.

Trzęsienie nastąpiło na głębokości 63 kilometrów około 15:00 czasu polskiego. Na razie nie ma informacji o stratach bądź liczbie rannych oraz zabitych. Mindanao, w pobliżu którego wystąpiły wstrząsy, to druga co do wielkości wyspa na Filipinach.

 

Temu krajowi, a także Indonezji, Palau oraz Malezji, zagraża nadejście fal tsunami. Filipińska Agencja Sejsmologiczna zaapelowała do mieszkańców paru prowincji, które leżą nad oceanem, do natychmiastowej ewakuacji.

 

Alert wydano też do załóg łodzi rybackich - one mają pozostawać z dala od lądu. Pierwsze fale nadejdą około północy lokalnego czasu (18:00 w Polsce) i mogą "trwać godzinami".

Filipiny: Trzęsienie ziemi i ryzyko tsunami. Ostrzeżenie również dla Japonii

Z kolei Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne zaapelowało, by nie przebywać na wybrzeżu Oceanu Spokojnego i schronić się w miejscach położonych jak najwyżej nad poziomem morza.

 

Komunikat wydała też Japońska Agencja Meteorologiczna. Ostrzeżenie obowiązuje dla zachodniego wybrzeża Pacyfiku. Według publicznego nadawcy NHK fala może dotrzeć około godz. 1:30 w niedzielę (17:30 w Polsce - red.).

 

Reuters wskazuje, że według amerykańskich stacji badawczych fala tsunami będzie mieć wysokość od jednego do trzech metrów.

Kolejne trzęsienie ziemi na Filipinach. Poprzednie trwało kilka sekund

Poprzednio wstrząsy na Filipinach - wówczas o sile 6,7 - odnotowano 17 listopada, również w regionie Mindanao. Wtedy to hipocentrum wstrząsów zlokalizowano na głębokości 10 km.

 

ZOBACZ: Indonezja. Sensacyjne odkrycie badaczy. Znaleźli zwierzę uznane za wymarłe

 

W reakcji ewakuowano lotnisko w mieście General Santos, a władze apelowały o zachowanie czujności przed spodziewanymi wstrząsami wtórnymi. Tamto trzęsienie trwało kilka sekund. Nie odnotowano wówczas ofiar śmiertelnych.

 

Filipiny leżą w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. W tej strefie notuje się około 90 proc. wszystkich wstrząsów sejsmicznych na naszej planecie. Dochodzi tam również do erupcji wulkanów.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie