Uganda. Siedemdziesięciolatka urodziła bliźnięta. "Osiągnęliśmy coś niezwykłego"

Świat
Uganda. Siedemdziesięciolatka urodziła bliźnięta. "Osiągnęliśmy coś niezwykłego"
facebook.com/WHIFCug/

Siedemdziesięcioletnia kobieta z Ugandy urodziła bliźniaki. Jak podał szpital, do narodzin doszło w wyniku zapłodnienia in vitro. To jedna z najstarszych kobiet na świecie, które doczekały się potomstwa.

Safina Namukwaya urodziła chłopca i dziewczynkę. Dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie w centrum płodności w stolicy Ugandy Kampali - podaje BBC. 70-latka jest jedną z najstarszych kobiet, które urodziły dzieci.

 

Dr Edward Tamale Sali, specjalista ds. płodności w Women's Hospital International and Fertility Centre (WHI&FC), powiedział stacji, że do zapłodnienia doszło przy użyciu metody in vitro. Dzieci urodziły się w 31. tygodniu ciąży i zostały umieszczone w inkubatorach. Dr Sali twierdzi, że ich stan jest obecnie "stabilny".

 

"Osiągnęliśmy coś niezwykłego - urodziliśmy bliźnięta najstarszej matce w Afryce w wieku 70 lat!" - napisano na stronie centrum na Facebooku.

Uganda. Urodziła w wieku 70 lat

Namukwaya powiedziała ugandyjskiej gazecie Daily Monitor, że partner porzucił ją, gdy zdał sobie sprawę, że będzie miała bliźnięta.

 

ZOBACZ: Filipiny: Najstarsza kobieta na okładce "Vogue'a". To rdzenna tatuażystka

 

To drugi poród kobiety w ciągu trzech lat. W 2020 roku urodziła dziewczynkę.

 

Kobieta powiedziała, że chciała mieć dzieci po tym, jak była wyśmiewana z powodu bezdzietności. - Opiekowałam się cudzymi dziećmi i widziałam, jak dorastają i zostawiają mnie samą. Zastanawiałam się, kto się mną zaopiekuje, gdy się zestarzeję - stwierdziła.

Wioska świętuje

Wieści o udanym porodzie szybko dotarły do wioski, w której mieszka 70-latka. Szpital udostępnił w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać sąsiadów kobiety, którzy świętują narodziny jej dzieci.

 

"Wioska świętuje cud (...) Mieszkańcy radują się z powodu cudownych narodzin bliźniaków. Ten film oddaje nie tylko radość, ale także głębokiego afrykańskiego ducha wspólnoty. W naszej kulturze, gdzie ból bezdzietności jest głęboko odczuwalny, sukces Safiny jest światełkiem nadziei" - napisano. 

 

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie