O czym jest napis na gmachu NBP? Joanna Mucha: Rozpisaliśmy sobie konkurs

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl / Polsat News
O czym jest napis na gmachu NBP? Joanna Mucha: Rozpisaliśmy sobie konkurs
Polsat News
Joanna Mucha w "Graffiti"

Hitem sieci jest napis, jaki zawisł na budynku Narodowego Banku Polskiego. Przechodnie czytają m.in., że "wszystkie działania" instytucji zarządzanej przez Adama Glapińskiego "są zgodne z prawem". Do tego sporej wielkości komunikatu odniosła się posłanka Polski 2050 Joanna Mucha. - W domu rozpisaliśmy konkurs, jakiego prawa to dotyczy - mówiła, sugerując, iż być może jest to "prawo dżungli".

Joanna Mucha w środowym "Graffiti" mówiła o składzie komisji śledczych, jakie mają powstać w Sejmie X kadencji. W jej ocenie "dobrze by było, gdyby głównymi rozgrywającymi były osoby z przygotowaniem prawniczym", ponieważ trzeba będzie przejrzeć "tony akt i papierów".

 

Prowadzący Grzegorz Kępka pytał, ile ostatecznie będzie komisji powołanych przez obecną opozycję, która w grudniu najpewniej skonstruuje rząd. - Każdy z tematów trzeba zbadać. Nawet jeśli byśmy powołali 100 komisji, to nadal jeszcze nie objęlibyśmy wszystkich spraw, które są do zbadania - odparła Mucha. 

Czy będzie komisja ds. SKOK-ów?

Dziennikarz dopytał o wypowiedź Joanny Muchy z 2015 roku, kiedy mówiła ona o powołaniu komisji ds. SKOK-ów. - Marzę o tym, abyśmy kiedyś tę sprawę wyjaśnili. Film Sekielskich pokazał, że to jest bardzo dalekie od wyjaśnienia - stwierdziła. 

 

Jak przypomniała, komisja sprzed ośmiu lat, w której zasiadała, zajmowała się "aspektem finansowym". - Natomiast w filmie wychodzi jeszcze aspekt związany ze służbami i on jest bardzo ważny i w ogólne niezbadany. Uważam, że te pięć miliardów złotych, które Polska straciła na tym, że fundusz gwarancyjny musiał wypłacić ludziom pieniądze, to jest coś, co powinno zostać wyjaśnione - uznała.

 

WIDEO: Joanna Mucha w "Graffiti"

 

Pytana, czy partie opozycyjne nie poświęcają zbyt dużej uwagi powoływaniu i planowaniu różnego rodzaju komisji śledczych przyznała, że "nie będą one działały na zasadzie show". - Nie zemsta, ale rozliczenie jest konieczne. Bez tego nasze państwo pokazywałoby ludziom, którzy w biały dzień kradną pieniądze Polaków, że mogą to robić. Nie można na to pozwolić - powiedziała Mucha.

 

W ocenie Muchy "ludzie, którzy popierają PiS, naprawdę nie mają pojęcia, o tym, co Prawo i Sprawiedliwość robiło". - Muszą się dowiedzieć - podkreśliła.

 

Grzegorz Kępka zapytał o stanowiska wicemarszałków Senatu i Sejmu dla PiS-u. - Jeśli chodzi o marszałka Sejmu to miejsce cały czas czeka, ale jestem prawie pewna, że PiS nie będzie chciało obsadzić tego miejsca. Będą cały czas mówić o tym, że zostali skrzywdzeni, bo im cały czas zależy na byciu ofiarą. Oni lubili, żeby Polska była ofiarą, czego ja naprawdę nie lubię - powiedziała posłanka Polski 2050.

Baner na budynku Narodowego Banku Polskiego

Na budynku NBP pojawił się baner z napisem: "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe". Zdjęcie gmachu banku centralnego z pokaźną ozdobą jest hitem w sieci. Odniosła się do tego Joanna Mucha.

 

- W domu rozpisaliśmy sobie konkurs, jakiego prawa to dotyczy? Być może chodzi o prawo Kopernika-Greshama, czyli z prawem, które mówi, że zły pieniądz wypiera dobry. Albo może to jest zgodne z prawem dżungli? Może z prawem powszechnego ciążenia albo jakimś innym? Ale na pewno nie z prawem polskim - mówiła posłanka.

 

Zapytana, czy prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu, odparła, że jej zdaniem powinien odpowiedzieć za swoje działania, jednak "bezpośrednia odpowiedź należy do prawników".

 

- Pamiętajmy o tym, że to jest długa procedura, a funkcję zawieszonego prezesa obejmuje pierwsza wiceprezeska, czyli pani Kightley, która jest blisko związana z prezesem Glapińskim - podkreśliła gościni "Graffiti".

 

W kontekście swojej przyszłości w nowym rządzie, przyznała, że nie wie jaką będzie w nim pełnić funkcję. - Nawet gdybym miała być szeregową posłanką, to będziemy mieli co robić - przekazała i dodała, że "ma pomysł na resort zdrowia oraz dobre przygotowanie merytoryczne". 

 

Poprzednie odcinki można obejrzeć tutaj.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie