Japonia: Wojskowy samolot USA runął do Oceanu Spokojnego. Osiem osób na pokładzie

Świat
Japonia: Wojskowy samolot USA runął do Oceanu Spokojnego. Osiem osób na pokładzie
Google Maps/FOX 52
Amerykański samolot wojskowy Osprey runął do oceanu w rejonie wyspy Yakushima

Amerykański samolot wojskowy Osprey runął do Pacyfiku w rejonie wyspy Yakushima na południu Japonii - podała agencja Reutera. Na pokładzie w chwili katastrofy było osiem osób. Trzy z nich miały zostać odnalezione przez załogę łodzi rybackich, a jedna osoba nie żyje. Los pozostałych trzech członków załogi nadal pozostaje nieznany.

Amerykański samolot wojskowy Osprey V-22 rozbił się w środę w Oceanie Spokojnym w pobliżu japońskiej wyspy Yakushima z ośmioma osobami na pokładzie. Stało się to około godziny 14:47 czasu lokalnego, a samolot zniknął z radarów siedem minut wcześniej.

 

ZOBACZ: Wlk. Brytania. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego zatankowanego paliwem z odpadów

 

Na miejsce wypadku wysłano łódź patrolową i samolot zwiadowczy. Agencja Reutera przekazała, że łodzie rybackie odnalazły trzy osoby w miejsce zdarzenia. Rzecznik Japońskiej Straży Przybrzeżnej przekazał, że zginęła co najmniej jedna osoba. 

 

Maszyna miała problemy z lewym silnikiem, gdy spadła. Miał wydobywać się z niego dym, co podał japoński nadawca MBC. Z kolei rzecznik sił amerykańskich w regionie przekazał, iż nadal są zbierane informacje na temat incydentu.

Osprey V-22 rozbił się wybrzeży Japonii. Nie pierwszy wypadek takiego samolotu

W sierpniu ten sam rodzaj samolotu rozbił się u wybrzeży północnej Australii podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych. Zginęło wówczas trzech żołnierzy. Natomiast w 2022 roku pięciu amerykańskich wojskowych poniosło śmierć, gdy Osprey rozbił się podczas misji szkoleniowej w pobliżu Glamis w Kalifornii.

 

W tym samym roku czterech amerykańskich żołnierzy zginęło, gdy ten sam model maszyny rozbił się podczas ćwiczeń NATO w Norwegii.

 

ZOBACZ: Katastrofa samolotu USA na Morzu Śródziemnym. Nie żyje pięciu żołnierzy

 

Osprey V-22 może latać zarówno jak helikopter, jak i samolot. Jest obsługiwany przez amerykańską piechotę morską, marynarkę wojenną USA i Japońskie Siły Samoobrony.

 

Wdrożenie tych jednostek w Japonii było kontrowersyjne. Krytycy twierdzili, że hybrydowy samolot jest podatny na wypadki. Wojsko USA i Japonia twierdziły, iż maszyny są bezpieczne.

mbl/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie