Wyrwane ogrodzenia i powalone drzewa. Skutki nocnych wichur nad Polską
Kolejny dzień nad Polską przechodzą wichury. Strażacy odebrali prawie dwa tysiące zgłoszeń dotyczących usuwania skutków niebezpiecznej pogody. Uszkodzeniom uległo kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, ogrodzeń oraz drzew.
Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna w czwartek 23 listopada strażacy byli proszeni o pomoc 1920 razy. Najwięcej zgłoszeń było w Wielkopolsce i na Mazowszu. Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych.
Wichury nie odpuszczą też w piątek. "W rejonie wybrzeża ponownie obserwuje się wzrost prędkości wiatru. Sięga on w porywach do 90 km/h, a lokalnie nawet 100 km/h. Silny wiatr o podobnej prędkości utrzyma się do godzin porannych, następnie prędkość wiatru powoli będzie się zmniejszać" - informował o północy IMGW.
Skutki wichur w Polsce. Wyrwane ogrodzenia i powalone drzewa
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Rybnie Wielkim w województwie wielkopolskim. Silny wiatr przewrócił komin elektrociepłowni. Na miejsce przyjechała okoliczna straż pożarna oraz jednostki z Gniezna i Poznania. Obiekt nie był użytkowany.
Do innej niebezpiecznej sytuacji doszło w Głogowie. Jak poinformował lokalny portal myglogow.pl wichura poprzesuwała zdemontowane z remontowanego dachu blachy, a mieszkańcy Piastowa donosili, że wiatr wyrwał tam spory fragment ogrodzenia budowy. Skutkiem silnej wichury były także połamane drzewa i konary, które zagrażały bezpieczeństwu.
ZOBACZ: Niebezpieczne wichury w całym kraju. Liczne interwencje straży pożarnej
Z powodu porywistego wiatru ponad trzy tys. odbiorców pozostaje bez prądu w województwie warmińsko-mazurskim. W Zalesiu drzewo upadło na samochody osobowe. "Działania straży pożarnej polegały na usunięciu zagrożenia przy pomocy sprzętu burzącego. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń" - przekazała Ochotnicza Straż Pożarna w Barczewie.
Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący wichur został wydany również na 24 listopada. Dotyczy on odbiorców w części woj. śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Do godz. 9 w piątek w zachodniej i centralnej części regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu. Silny wiatr zacznie słabnąć w godzinach popołudniowych.
Czytaj więcej