Białoruś: Reżim Łukaszenki przykręca śrubę. Poważne restrykcje dla obywateli

Świat
Białoruś: Reżim Łukaszenki przykręca śrubę. Poważne restrykcje dla obywateli
AP/Valery Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo
Białoruskie władze ograniczą obywatelom możliwość opuszczenia kraju

Władze Białorusi coraz bardziej ograniczają prawa swoich obywateli. Reżim Alaksandra Łukaszenki zdecydował, że obywatele planujący wyjazd za granicę na pobyt stały będą musieli poprosić o pozwolenie urzędników w kraju. Wcześniej taką zgodę wydawały białoruskie konsulaty za granicą. Władze w Mińsku wprowadziły także nowe ograniczenia dla urzędników państwowych.

Białoruś coraz bardziej upodabnia się do Korei Północnej. Świadczy o tym nowa procedura rejestracji wyjazdów na pobyt stały za granicę, która została własnie zatwierdzona przez Radę Ministrów stosowną uchwałą. Nowe zasady natychmiast wchodzą w życie. Dokument opublikowano już w elektronicznym dzienniku ustaw.

 

ZOBACZ: Białoruś: Alaksandr Łukaszenka domaga się odszkodowania od Rosji. "Nie musimy tego ukrywać"

 

Obywatele Białorusi będą teraz musieli uzyskać pozwolenie od władz migracyjnych przed opuszczeniem kraju na pobyt stały za granicą. Wcześniej można było zrealizować procedurę w białoruskich urzędach konsularnych, a proces ten był w dużej mierze proceduralny - ustalił niezależny, rosyjski portal Meduza.

Białoruś. Bez zgody Łukaszenki obywatele nie wyjadą za granicę

Zgodnie z nowymi zasadami białoruskie MSW może nawet zakazać wyjazdu do państwa, w którym dana osoba mieszka na stałe - zwracają uwagę antyreżimowe media.

 

Stanie się tak, jeśli obywatel nie spełnił dodatkowych warunków: nie zamknął indywidualnej działalności gospodarczej, nie płaci alimentów lub nie kompensował wydatków państwa na wychowanie niepełnoletniego dziecka. Urzędnicy zapytają też m.in. o zgodę wojskową komisję uzupełnień, sprawdzą nazwisko w milicyjnej bazie poszukiwanych i osób z sądowym zakazem opuszczania kraju. 

 

ZOBACZ: Białoruś: Łukaszenka "pod wrażeniem" wyborów w Polsce. "Nie spodziewałem się"

 

W urzędzie obywatel otrzyma szereg informacji o prawnych skutkach rejestracji wyjazdowej. Jeśli urzędnikowi nie uda się przekonać go do zmiany planów, rozpocznie się procedura weryfikacji. Sprawdzona zostanie prawdziwość informacji podanych we wniosku, a także, czy wnioskodawca ma ograniczenia w podróżowaniu lub czy był karany.

 

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, do paszportu obywatela wpisana zostanie specjalna adnotacja o zgodzie lub zakazie wyjazdu na pobyt stały. Od chwili złożenia wniosku w wydziale ds. obywatelstwa i migracji, każdy będzie miał trzy dni na doniesienie wymaganych dokumentów. Instytucje będą miały 20 dni na odpowiedź.

Białoruś: Ograniczenia w podróżach dla urzędników, sędziów i parlamentarzystów

Niezależne media zwracają uwagę, że nowe przepisy w rzeczywistości wprowadzą "wizy wyjazdowe" dla Białorusinów, jak to miało miejsce w ZSRR. Niezależne media podkreślają, że nowe zasady są sprzeczne z Konstytucją Białorusi, zgodnie z którą obywatele mają prawo do swobodnego opuszczania kraju, a także swobodnego powrotu.

 

ZOBACZ: Białoruś rusza z propagandową audycją o Polsce. Wabi antysystemowców

 

Wcześniej reżim Alaksandra Łukaszenki zakazał już wydawania nowych paszportów i odnawiania istniejących za granicą - od września można to zrobić tylko na Białorusi. Decyzja skomplikowała życie Białorusinów, którzy wyjechali z kraju po masowych protestach w 2020 r. Osoby przebywające za granicą muszą teraz zwrócić się bezpośrednio do władz na Białorusi. To samo dotyczy wymiany i przedłużenia ważności paszportu.

 

Poza ograniczeniami dla "zwykłych" obywateli władze zobligowały także do pozyskania specjalnego zezwolenia urzędników i funkcjonariuszy państwowych, sędziów, parlamentarzystów, a nawet ministrów.

 

By otrzymać zgodę na wyjazd, urzędnik musi 10 dni wcześniej złożyć wniosek, w którym wskaże państwo docelowe, państwa tranzytowe, celem podróży, adresem pobytu podczas podróży i swoimi danymi kontaktowymi. 

mak/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie