Shakira zawarła ugodę. Uniknie więzienia, ale będzie ją to słono kosztować

ŚwiatAleksandra Boryń/Polsatnews.pl/Reuters
Shakira zawarła ugodę. Uniknie więzienia, ale będzie ją to słono kosztować
PAP/EPA/Superior Court of Justice of Catalonia /HANDOUT
Shakira uniknęła więzienia i procesu. Zawarła ugodę na ogromną kwotę

Nie dojdzie do procesu z udziałem Shakiry. Słynna piosenkarka zawarła ugodę z hiszpańską prokuraturą, mimo że wcześniej ją odrzucała. Kolumbijka została oskarżona o unikanie płacenia podatków w Hiszpanii w latach 2012-2014. Zdaniem śledczych państwo zostało oszukane na blisko 15 mln euro. Artystka uniknęła więzienia, jednak musi zapłacić ogromną kwotę.

W poniedziałek Shakira zawarła ugodę, aby uniknąć procesu w sprawie o oszustwa podatkowe w Hiszpanii. Tamtejsza prokuratura twierdziła, że Kolumbijka powinna zapłacić 14,5 mln euro podatku w latach 2012-2014.

 

Zdaniem śledczych piosenkarka spędziła w tych latach ponad połowę czasu w Hiszpanii, dlatego można ją uznać za mieszkankę tego kraju. Zwrócono również uwagę na fakt, że Shakira w maju 2012 roku kupiła w Barcelonie nieruchomość będącą rodzinnym domem. Według śledczych piosenkarka celowo oszukiwała skarb państwa, lokując pieniądze w tzw. rajach podatkowych

Shakira była podejrzewana o niepłacenie podatków w Hiszpanii

Cały proces miał składać się z 12 rozpraw, podczas których 117 świadków miało złożyć swoje zeznania. Były to osoby, które w tym czasie pracowały z Kolumbijką, głównie fryzjerzy, technicy studyjni, kosmetyczki czy instruktorzy tańca. 

 

Wcześniej piosenkarka odrzuciła proponowaną przez prokuraturę ugodę i twierdziła, że z uwagi na swój zawód prowadziła "koczowniczy tryb życia" i nie mieszkała w Hiszpanii. Mówiła, że zamierza dowieść swojej niewinności, ponieważ ograny hiszpańskiej władzy chcą zepsuć jej wizerunek.

 

Prokuratura wnioskowała o osiem lat więzienia i zapłacenia należności wraz z odsetkami. W poniedziałek, na chwilę przed tym, kiedy miała się rozpocząć rozprawa doszło jednak do ugody. Sędzia zajmujący się sprawą przekazał, że w ramach porozumienia Shakira zapłaci połowę żądanej kwoty, czyli 7,3 mln euro. Poza tym piosenkarka zgodziła się na zapłacenie grzywny w wysokości 438 tys. euro, co umożliwi jej uniknąć więzienia

Shakira uniknie więzienia. Zawarła ugodę z hiszpańską prokuraturą

- Pani Mebarak (prawdziwe nazwisko piosenkarki - red.) zgodziła się na ugodę. To skomplikowana i trudna decyzja, która została starannie przemyślana. Była motywowana chęcią skupienia się na opiece nad dziećmi i karierze zawodowej - przekazała prawniczka Shakiry w rozmowie z mediami.

 

Z kolei Kolumbijka skomentowała, że "zwycięstwo nie jest wygraną, jeśli okradną cię, z tylu lat życia". 

 

Co ciekawe piosenkarka, nie jest jedyną znaną osobą, która jest podejrzewana o unikanie płacenia podatków. Hiszpańskie władze w przeszłości ścigały piłkarzy m.in. Cristiano Ronaldo, Lionela Messiego czy Diego Costę. Wszyscy oni rozliczyli się z fiskusem i zapłacili wysokie grzywny.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie